Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanlar Yörük hayatını inceliyor

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Alman folklor(halk) bilimciler, Türkmen-Yörük hayatı ile ilgili araştırmalarda Avrupa'daki öğrencilere Evrenseki Kültür Evi'ni referans gösteriyor. Başta Almanlar olmak üzere Avrupalı öğrenci, akademisyen ve halk bilimciler Yörük-Türkmen hayatı ile ilgili akademik çalışmalarını Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Kültür Evi'nde yapıyor. Kültür Evi'nde 10 asırlık 2 bin 500 Yörük-Türkmen hayatını anlatan eşya bulunuyor.

ARAŞTIRMA YAPIYOR

Alman halk bilimci Dr. Petra Lild, Evrenseki Kültür Evi'nde sergilenen eserleri inceledi. Kültür evine bir yıl içinde ikinci defa geldiğini belirten Lild, 6 asırlık Yörük halı ve kilim dokumalarına saygısından 'halı ve kilimlere çıplak ayakla' basmayı tercih etti.

REFERANS OLDU
ALMAN Halk Bilimci Lild, "Yörük hayatını anlatan çoğu eserleri bu evde bulmanın sevinci içindeyim. Evrenseki Kültür Evi'ni başta Almanya olmak üzere kültür ve insan izleri üzerine araştırma yapanlara referans gösteriyorum. Yörük kızları dokuduğu her halı ve kilime kendi imzalarını atar. Bu evde 10 asırlık paha biçilmez el emeği eserler var. Hepsi birer tarihi vesika. Değeri çok iyi bilinmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanlar Yörük hayatını inceliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN