Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nizamettin ŞEN: Kış zor geçecek (2)

Giriş Tarihi: 19.11.2013
Turizmin çeşitlendirilmesi, 12 aya yayılması ve kış aylarında sahil bölgelerinde turizmde çalışanların, istihdam kaybı olmadan yapılması konusundaki yazımın ikinci bölümüne geçmeden okuduğum yeni bir haberi ileteyim. Mayorka bu kış otellerinin %80 ini kapatmış ve planlanan uçuşlar da yüzde 10 eksideymiş.
2 ay önceki haberde de İspanyol otelcilerin, Avrupa'dan birkaç yıldır Türkiye'ye başlatılan, inanılmaz düşük fiyatlı "Shopping"
Alışveriş turlarının, İspanyol Adalarının kış turizmini baltaladığını vebu haksız rekabetin önlenmesi için girişimde bulunduklarını, okumuştum. Bu girizgahtan çıkarılacak ders, İspanya'nın kış turizminde gerilediği ve bizim kış turizmini başlattığımız olmamalıdır. Kış turizmi için geliştirilmesi gereken bir stratejinin de "Alış-veriş turizmi" olması gerektiği bahsinde bu konuyu işleyeceğim.
Spor turizminde kaldığımız yerden devam edelim;
BİSİKLET: Bu spor anılınca herkesin aklına "Tour de France" Fransa Bisiklet Turu gelir. 1903 e tarihlenen ve bizim ilk televizyonun Türkiye'de yaygınlaştığı yıllarda tanıştığımız o görüntüler hep hafızamdadır.
Ama övünerek söylemeliyim ki, son yıllarda Eurospor'da gösterilen, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu görüntüleri göğsümü kabartmıştır. Türkiye'deki bisiklet sporunun tarihi de hiç yeni değilmiş, 1924 de kadar uzandığını yeni öğrendim. Kuşkusuz 1940 daki Balkan Bisiklet turnuvasında takımımızın 2. olmasına kadar bir sessizlik dönemi hakim olmuş. Sonraları ise parlak başarılar elde edilmiş . Hasan Can 'ın 1977'de Fransa Tour L'avenir Ödülü'nü aldı gibi.
1968 Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu ise tam bir dönüm noktasıdır. 2014 yılında 50. Yılı düzenlenecek olan bu müthiş organizasyondan, ne yazık ki tanıtımda yeteri kadar yararlanamıyoruz.
Türk Dağ Bisikleti tarihi 1997'de ilki yapılan Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Kupası ile başladı. Yani Antalya bu işi, ilk turizm amaçlı başlatandır. Tıpkı 1991'de başlayan Alanya Triatlon'u gibi. 2007 Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonası'na Türkiye, Ürgüp'de ev sahipliği yapmıştır.
Kapadokya bölgesinin tanıtımına, bu organizasyon çok katkı sağlamıştır.
Almanya'da 69 milyon bisiklet kullanıcısı var. Bu şaşırtıcı rakkam kuşkusuz size bunların hepsinin sporcu olduğunu düşündürmez ama hepsinin bu spora ilgili olduğunu kanıtlar.
Genel anlamda Almanya'da 580 bin dernek var. Bunlar içinde 91 bin spor derneği 24 milyon üyesi ile büyük paya sahiptir. Avrupa'nın diğer ülkelerinin spor derneklerinin sayılarının toplamı, spor konusunda, turizm açısından ne kadar büyük potansiyel oluşturduğunu anlamamıza yeter. Mayorka Adası ve İspanya ana kıta, yıllarca kışın bisiklet klüplerinin kamplarını kendilerine çektiler.
Pazarlamalarında bisiklet klüpleri onlar için öncü güç oldular. Çünkü bu spor dalının sporcuları,konaklama sektörünün sporcu tercihinde ön sıradadır.Bisiklet sporcuları sesiz ve en sorunsuz gruptur, işletmeye hiç yük olmazlar. Son yıllarda Alanya, Kemer bölgesinde gördüğümüz grupların, özellikle Kemer Bölgesinin yani Antalya'nın batısına hayran oldukları ve tercihlerini kullandıklarını biliyoruz. Onların en büyük sıkıntısı ise Karayollarının sık, sık yol inşaatları ve trafik yol güvenliğidir. Kış turizminin gelişmesinde bu potansiyel, göz ardı edilmemelidir.
FUTBOL: Futboldan anlamam diyebilirim ama Antalya gibi yılda Avrupa'dan tutun da Kore'ye kadar, 2700 profesyonel futbol takımının kış kampı yaptığı bir kentte, uluslararası standartta bir stadyumun olmamasını hiç anlamam. Bir turizm kentinin futbol kulübünün (Antalyaspor), yıllarca kendi yağıyla kavrulmasının, devlet tarafından seyredilmesi de manidardır.
Türk Hava Yollarının Avrupa futbol takımlarına, sponsor olmasını düşündüğümde ise Antalya adına içim kan ağlamaktadır.
Umarım inşaatına başlanan Antalya Stadyumunun bitirilmesiyle, bu eşiği atlayacak ve ANTALYA CUP bir marka olarak doğacaktır.
O zaman gerçekten kış turizmine uluslararası kitlesel bir futbol sever potansiyeli eklenecektir. Kuşkusuz bu hedef (vizyon), bu günden planlanmalı ve çalışmalar başlatılmalıdır.
Diğer spor dallarının alt yapılarının oluşturulması, önemsenerek desteklenmesi aynı şekilde gerekmektedir. Kış turizmine sağlayacakları sınırsız katkı yadsınamaz.
Devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nizamettin ŞEN: Kış zor geçecek (2)
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN