CHP'de adaylık düğümü

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Antalya'da MHP dışında partilerin adaylarını bir türlü açıklamaması partililerdeki gerilimi arttırıyor. Özellikle büyük bir beklenti içinde olunan CHP'de adaylık işi iyice kördüğüm olmuş durumda. Milletvekili Yıldıray Sapan'ın aday olmak istediği konusunda ortaya atılan iddia hayli ilginç. Ak Parti'de ise Alanya adayının henüz açıklanmamış olması ilçedeki siyasi kulislerde dedikoduları arttırdı. Bugünkü kutumuzda her parti ile ilgili kulisler hayli konuşulacağa benziyor.

CHP KÖRDÜĞÜM OLDU

CHP hala Büyükşehir adayı arayışını sürdürüyor. Antalya'da bazı işadamları CHP'nin adaylık açmazına derman olabilmek için ATSO Başkanı Çetin Osman Budak'ı aday yapma gayreti içinde. Budak'ın da adaylığa sıcak baktığı biliniyor. Ancak Budak'ın TOBB Başkan Yardımcılığı gibi önemli bir görevi olması, yeni yasaya göre aday olabilmesi için bütün bu görevlerinden istifa etmesinin zorunlu olması işleri sıkıntıya sokuyor. Bu resme göre CHP'de diğer aday adayları sanki elenmiş gibi algılanıyor. Başlangıçta iyi bir çıkış yapan Cavit Arı ve Bekir Kumbul'un eski usul ve yöntemlerin kurbanı oldukları konuşuluyor. Ancak, CHP'liler kısa sürede bu düğümü çözmeyi düşünüyor gibi görünüyor. Bu düğüm nasıl çözülür bilemeyiz ama partide kesinlikle bir tahribat yaratacağı da aşikar. Bekleyip göreceğiz.

KENDİLERİ İNANMIYOR

MHP Antalya il teşkilatındaki inanç eksikliği, belediye başkan adayları olmak üzere, parti tabanından birçok kişinin tepkisini çekerek, partiden ayrılmasına neden oluyor. Parti yöneticileri alamayacaklarına inandıkları belediyeler ile ilgili çalışmaları göz ardı ediyor. Genel merkezden gelen üst düzey yöneticilerin bile gelen tepkileri, "En kötü 3'üncü parti oluruz, üzmeyin kendinizi" diye yanıtladığı ise kulaktan kulağa yayılıyor.

KİME YARAYACAK

MHP Genel Merkezi'nin Kemal Çelik'i geçen yerel seçimde başarılı olmamasına rağmen yeniden aday yapması CHP ve Ak Parti kulislerinde farklı yorumlara yol açıyor. Ak Parti kulislerinde, Çelik'in adaylığı ile CHP'nin Büyükşehir'de daha etkili olmasının önünün açıldığı konuşuluyor. CHP'liler ise tam aksine ulusalcı oyların kendilerinde toplanma ihtimalini yüksek görüyor. CHP'liler etkili bir MHP adayının Ak Parti'ye seçim kazandıracağı görüşünü savunuyor. Tabii Çelik'in adaylığının kime yaracağı yapacağı çalışmaya bağlı. MHP'liler ise bu adaylığa, "Artık son adaylığı olur" yorumu yapıyor.

ALANYA ARAPSAÇI
Alanya'da Ak Parti aday belirleme sürecinde işler arapsaçına dönmüş durumda. Mevcut Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Kuddusi Müftüoğlu ve İlçe Başkanı Hüseyin Güney'den hangisinin açıklanacağı merakla bekleniyor. Bildiğimiz kadarıyla esnaf, Sipahioğlu'dan rahatsız ve bir değişimin gerekli olduğuna inanıyor. İşin bomba tarafı Sipahioğlu'nun Ak Parti'de aday adaylığı için bile müracaat etmediği iddiası. Aday adaylarından Kuddusi Müftüoğlu'nun popülaritesi göz ardı edilmemeli. Süper Lig hakemliği yapmasının yanı sıra şehir plancısı olması başkanlık için hazır izlenimi veriyor. İlçe Başkanı Hüseyin Güney'in adı geçtiğinde ise MHP ve CHP'lilerin bile çekindiği kulaktan kulağa fısıldanıyor.

SAPAN SÜRPRİZİ
Deniz Baykal cephesinin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına Hasan Subaşı'nın getirilmesi için genel merkeze baskı yaptığını sağır sultan bile duydu. Ancak asıl ilginç gelişme Muratpaşa adaylığında yaşanıyor. Kulislerde CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan'ın gönlünde Muratpaşa Belediye Başkan adaylığı yattığı dillendiriliyor. Sapan'ın son dönemdeki çıkışlarının ardında başkan adaylığı propagandasının yattığı ifade ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de adaylık düğümü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN