Çiçek ihracatını soğuk vurdu

Giriş Tarihi: 14.12.2013

Soğuk hava çiçek sektörünü olumsuz etkiledi. Soğuk nedeniyle yeniyıl dönemi ihracatında yüzde 20'lik azalma olduğu bildirildi

Avrupa ve Türkiye'de yaşanan soğuk hava koşullarının çiçek üretimi ve tüketiminde yüzde 20 oranında azalmaya neden olduğu belirtildi. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, yeni yıl döneminde ihraç edilecek çiçeklerin kesim, paketleme işlemlerinin başladığını, uzak bölgeler için çiçeklerin yola çıktığını söyledi. Yıl genelindeki 400 milyon dallık çiçek ihracatının önemli bölümünü yeni yıl döneminde yaptıklarını anlatan Bağdatlıoğlu, "Geçen yeni yıl döneminde 48 ülkeye yaklaşık 50 milyon dallık bir çiçek ihracatı yapmıştık, bu yıl maalesef olumsuz hava şartları nedeniyle yüzde 20'lik düşüş yaşanmakta. Özellikle İngiltere ve Hollanda'da süper marketlerdeki satışlarda inanılmaz düşüş var" dedi. Ekim ve Kasım'daki hava şartlarının verimi arttırdığını ancak havanın bir anda soğumasından yeni yıl çiçeklerinin olumsuz etkilendiğini ifade eden Bağdatlıoğlu, çiçek sektörünün doğa koşullarına bağlı olduğunu, buna göre üretim yapıldığını dile getirdi. Soğuk havanın tüketimi de azalttığına işaret eden Bağdatlıoğlu, insanların soğuk havalarda dışarıya çıkmadığını ya da uzun süre alışveriş mekanlarında kalmadıklarını ifade etti.

ÇİÇEKLER HAZIRLANIYOR
Bağdatlıoğlu, 48 ülke arasında en fazla İngiltere ve Hollanda'ya ihracat yapıldığını belirterek, bu ülkeleri Almanya, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Romanya'nın izlediğini söyledi. 28 Aralık Cumartesi gününe kadar ihracata gidecek çiçeklerin hazırlandığını ve gönderildiğini bildiren Bağdatlıoğlu, son 2 gün içinde ise çiçekleri iç piyasada satışa sunduklarını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiçek ihracatını soğuk vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN