Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evde rüzgardan elektrik üretimi

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Antalya'da bir girişimci, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde elektrik üretmekte kullanılan rüzgar türbinlerine yeni nesil bir alternatif geliştirdi. Düşey ekseni üzerindeki kolektörlerle rüzgarı toplayan ve elektrik enerjisine dönüştüren rüzgar türbini, sadece santrallerde değil, vatandaşlar tarafından evlerin balkonlarında bile kullanılabilecek.

PATENT BAŞVURUSU

Akdeniz Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Tunerji adlı şirketin sahibi Serkan Özkan, ilk versiyonlarını üç yıl önce geliştirdiği düşey eksenli rüzgar türbini için patent başvurusunu yaptığını, ürününün incelemeye alındığını kaydetti. Dünyanın en gelişmiş düşey eksenli rüzgar türbinini yaptığını savunan Özkan, türbinin mevcutlara göre çok daha yüksek verime sahip olduğunu ifade etti. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde elektrik üretmede kullanılan rüzgar türbinlerinin kilovat/saat maliyetinin 2 bin 500 dolar civarında olduğunu belirten Özkan, geliştirdikleri türbinin ise bin 500 dolar ve daha az maliyetle üretilebildiğine dikkati çekti. Özkan, türbinin çevresindeki kolektörlerin rüzgarı toplayarak verimli türbülansa çevirdiğini, bu sayede türbinin döndüğünü anlattı. Döner aksamlarda kompozit fiberglass kullandıklarına değinen Özkan, ilerleyen zamanlarda daha büyük türbinler için beton fiberle çalışmayı düşündüklerini vurguladı.

6 AY SONRA PİYASADA
Özkan, üretim için yatırımcı aradıklarını, destek gördükleri anda 6 ay ile bir yıl içinde ürünü piyasaya sürebileceklerini söyledi. Yatırım almaları halinde yapı marketlerin raflarına çıkabileceğini inandığını dile getiren Özkan, "Düşey eksenli rüzgar türbünü, görüntü ve çevre kirliliğine neden olmaz. Görüntüsü çiçeği andırır. Gürültü çıkarmaz. Kuşların görebileceği boyutlarda olduğu için kuş sürülerine zarar vermez. Çatıya konulması uygundur. Yol kenarında araçların oluşturduğu rüzgarla bile çalışabilir. Bu sayede çevre yollarında araçların rüzgarından üretilen enerjiyle aydınlatma yapılabilir. Denizde yüzen duba şeklinde, yatlarda yelken şeklinde uygulanabilir. İleride masa, balkon tipi, lambayı yakacak ya da cep telefonunu şarj edecek boyutlarda da yapılabilir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evde rüzgardan elektrik üretimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN