Türkiye'nin en iyi haber sitesi

30 milyon ton kömür bulundu

Giriş Tarihi: 4.1.2014

MTA Şarkikaraağaç'ta yapılan çalışmada elektrik santrali kurulabilecek kapasitede kömür rezervi tespit edildiğini açıkladı

Yeni yılın ilk güzel haberi Isparta'nın Şarkikaraağaç ilçesinden geldi. Maden Tetkik Arama (MTA) tarafından 2 yıl önce ilçede başlatılan linyit kömürü rezerv belirleme çalışmalarının yarısında sevindirici bir gelişme yaşandı. MTA mühendislerinin çalışmaları sonucunda linyit kömürü ile çalışan termik santral kurulabilmesi için gerekli 30 milyon ton rezervin bulunduğu tespit edildi. Çalışmaları 2 yıl daha sürecek ve toplam linyit kömürü rezervi belirlenecek.

TERMİK SANTRAL
Öte yandan termik santral kurulabilmesi için en az 1 bacalı santrale 30 milyon ton linyit kömürü rezervi gerekiyor. Birinci yıl çalışmalar sonucunda 14 milyon tonluk rezerv tespit edilmişti. Bu yılsonuna kadar ise 30 milyon tonluk rezervin olduğu tespit edildi. Bu Şarkikaraağaç'taki linyit kömürü ile en az 1 bacalı termik santral kurulabileceği anlamını taşıyor.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK
Yetkililer, 2 yıl daha rezerv belirleme çalışmalarının süreceğini belirterek, "2 yıl sonunda ilçe genelindeki toplam linyit kömürü rezervi belirlenecek. Bundan sonraki süreç Enerji Bakanlığı'nın kararına bağlı. İlçede termik santral kurulmasına karar verilmesi durumunda Ş. Karaağaç çok büyük atılım yaşar" dedi.

NÜFUS PATLAR
Şarkikaraağaç'ta termik santral kurulması için bütün şartların uygun olduğu, Enerji Bakanlığı'nın ilçeye termik santral kurulmasına karar vermesi ve santralin kurulması durumunda ilçe nüfusunun 50 bini bulacağı belirtiliyor. Şarkikaraağaç ilçe merkezinin nüfusu şu anda 10 bin dolayında olduğu belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
30 milyon ton kömür bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN