Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enfeksiyonlardan korunmanın yolları

Medical Park Antalya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Uygun, kış aylarıyla birlikte ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgi verdi

Giriş Tarihi: 12.1.2014
Kışın gelmesiyle başlayan ani hava değişimleri üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından zatürreye kadar bir çok hastalığı beraberinde getiriyor. Antalyalıları bu tür hastalıklara karşı uyaran Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Bekir Uygun, ''Havanın soğuması nedeniyle sinema, kafeterya, toplu taşıma araçları gibi kapalı mekanlarda bulunma ve yakın temas olasılığının artması, hava kirliliğinin artması, toplu ve sıkışık ortamlarda yaşam, okulların açılması ile bulaşmalar bu hastalıkların oranını arttırmaktadır. Hava sıcaklığının düşmesi ve nem oranının değişimi, kış mevsiminde bazı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesine neden olmaktadır'' dedi.

RİSK ARTIYOR

Kış aylarında vücudumuzun direncini kıran birçok değişikliğin hastalıkların artışına katkıda bulunduğunu belirten Uygun, "Ayrıca cildimiz soğuğa bağlı olarak kurumakta ve bütünlüğü kolayca bozularak enfeksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara eğilimi artmaktadır. İnsan vücudu doğadan etkilenmekte ve havanın soğumasıyla birlikte bir yorgunluk görülmekte, depresif bir mizaç hakim olmaktadır. Bu nedenle günlük enerji, vitamin ve mineral gereksiniminde artış olmaktadır" diye konuştu.

MİKROORGANİZMA

Kışın en çok soğuk algınlığı ve grip hastalığının artış gösterdiğini söyleyen Uzm. Dr. Uygun "Her ikisi de virüs dediğimiz çok küçük mikroorganizmalarla bulaşmaktadır. Hastalık etkeni mikroorganizmaların bulaşmasında, hapşırma, öksürme yoluyla çevreye yayılan damlacıkların direkt solunum yoluyla alınması önemli bir faktördür. Gözden kaçan önemli bir bulaşma yolu da kirli ellerdir. Ağız ve burun salgılarının bulaştığı ellerle başka kişilere veya eşyalara temas sonucu mikrop kolayca bulaşır buna özellikle dikkat edilmeli'' dedi.

NASIL KORUNURUZ?
Kış hastalıklarından korunmanın yollarını anlatan Uzm. Dr. Bekir Uygun, "Kirli, kapalı ve soğuk ortamlarda uzun süre kalınmamalı, hava sıcaklığına uygun kıyafetler giyilmelidir. Solunum yolu hastalığı olanlar mümkünse bulaştırıcılığı geçene kadar diğer insanlarla temastan kaçınarak dinlenmeli, sık sık ellerini yıkamalı, hapşırma ve öksürme esnasında daha dikkatli olmalıdır. Beslenme programı gözden geçirilmeli, doğal yoldan veya ilaç şeklinde vitamin takviyeleri yapılmalıdır. Turunçgiller, havuç, brokoli, kabak, Brüksel lahanası, yeşilbiber, karnabahar, mandalina, maydanoz, roka, tere gibi sebzeler, vitaminler açısından zengin besinlerdir. Ayrıca çay ve kahve yerine bitki çayları veya C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu, ekinezya ve ginseng gibi bitkisel çaylar ile taze meyve ve sebze sularının tüketilmesi gerekmektedir. Meyveler sıkıldıktan sonra hemen içilmeli. Salatalar ve meyve suları bekletildiğinde C vitamini kaybı olur. Çünkü bu vitamin; ısı, ışık gibi etmenlerden kolayca etkilenir. Doku yapımı ve onarımındaki güçlü etkileri nedeniyle proteinler, günlük beslenmeden eksik edilmemelidir. Enfeksiyon olduğu dönemlerde, protein kaynakları yeterli tüketilmeli. Özellikle süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi gıdalar proteinlerin en iyi kaynağıdır'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enfeksiyonlardan korunmanın yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN