Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Jinekolojik muayene hayatları kurtarıyor

Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Kaya, düzenli jinekolojik kontrollerin rahim ağzı kanseri açısından önemi hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 7.2.2014
Kadınlar hamilelik döneminde düzenli olarak muayenelerine gitse de menopoz öncesi ve sonrası dönemde ciddi bir şikayetle karşılaşmadıkları sürece kontrollerini aksatabiliyor. Ancak rahim ağzı (serviks) kanserinin önlenmesinde, endometrium (rahim) kanserinin tanısında veya meme kanseri teşhisinde bu kontrollerin önemi çok büyük. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Sibel Kaya, düzenli jinekolojik kontrollerin önemi hakkında bilgi verdi.

BEKLEMEYİN

Menopoz öncesi yıllarda vajinal akıntı ya da adet düzensizliği gibi sorunlar, rahim içi araç uygulaması veya diğer korunma yöntemleri için jinekoloji uzmanına başvurulduğunu hatırlatan Op. Dr. Kaya, "Ancak kadınların çoğu doğum sonrası veya 50'li yaşlardan sonra da yaptırmaları gereken düzenli jinekolojik muayenelerini aksatmaktadır. Oysa ki her yıl yapılacak muayene ve smear testi sayesinde kadın kanserlerinin özellikle de rahim ağzı kanserinin erken dönemde teşhisi ve tedavisi mümkün olabilir" dedi.

KANSERDEN KORUNUN

Cinsel birlikteliğe bakılmaksızın 21 yaşından sonra her kadının yılda bir kez smear yaptırması gerektiğini belirten Op. Dr. Kaya, "Bu sayede rahim ağzındaki hücrelerde kötü huylu bir hastalığa dönüşme potansiyeli olan değişiklikler saptanabilir. Smear alınması basit ve ağrısız bir işlemdir. Üç yıl arka arkaya smear testi sonucu normal olarak belirlenirse, risk faktörleri yoksa, bu testi üç yılda bir yaptırmak yeterli olur. Menopoz döneminde de smear testine devam etmek çok önemlidir. Aynı zamanda düzenli pap smear ile endometrium kanserlerinin yüzde 50'sinin tanısı koyulabilmektedir. Ölümle sonuçlanabilen rahim ağzı kanserinin tedavisi güç olmasına rağmen düzenli smear alındığı takdirde, kansere dönüşmeden kolaylıkla tedavi edilebilen nadir bir kanser türüdür" diye konuştu.

MENOPOZ SONRASI
Özellikle menopoz sonrası dönemdeki bütün kanamaların mutlaka araştırılması gerektiğini açıklayan Op. Dr. Kaya, "Menopoz sonrası kanaması olan hastaların yüzde 7 sinde endometrium (rahim) kanseri saptanmaktadır. Endometrium kanserlerinin yüzde 20'si menapoz öncesi dönemde olmaktadır. Düzensiz, sık ve uzun süren adet kanamalarında muayene, ultrasonografi ve endometrial biyopsi yapılmalıdır. Kesin tanı patolojik vajinal ultrasonografi sonrası yapılan endometrial biyopsi ile koyulur" dedi.

40'TAN SONRA MAMOGRAFİ ŞART
Meme kanserinin tüm dünyada en sık ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer aldığı bilgisi veren Op. Dr. Kaya, "Meme kanseri her yaşta görülebilir ve tarama amaçlı mamografilere 40 yaşında başlanması gerekir. 40 yaşından sonra yılda bir kez meme muayenesi ve mamografi çektirilmesi çok önemlidir. Ailesinde meme kanseri olan kadınların 40 yaşından önce mamografi gerekip gerekmediğine, doktorları ile görüşüp karar verilmelidir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jinekolojik muayene hayatları kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN