Öğrencilere iş imkanı

Giriş Tarihi: 9.2.2014

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, mesleki okullarla sektör temsilcilerini bir araya getirecek yarım milyon lira değerinde proje hayata geçirilecek

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, mesleki okullarla sektör temsilcilerini bir araya getirecek yarım milyon TL değerinde proje hayata geçirilecek. Finansmanı AB tarafından karşılanacak proje ile meslek lisesinden mezun olacak öğrencilerin işsiz kalmalarının önüne geçilecek.

4 AYRI PROJE HAZIR

Fethiye ekonomisinin büyümesinin önünde engel olarak görülen sorunların çözümü için çalışma yapan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), 1,5 milyon TL değerinde 4 ayrı proje hazırladı. GEKA tarafından desteklenen projeler ve hibe bedelleri şu şekilde oluştu: "Rotamız Babadağ Projesi 750 bin lira, EFQM Mükemmellik Modeli Eğitimleri Projesi 15 bin lira, Fethiye Kruvaziyer Projesi Fırsat Analizi Projesi 66 bin lira. Avrupa Birliği'nden alınan kısa adı MELİG olan Meslek Lisesi İşinin Güvencesi konulu projenin hibe bedeli ise 241 bin Euro."

241 BİN EURO DESTEK

FTSO Genel Sekreteri Füsun Şahin, MELİG Projesi'nin halka inme aşamasında desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi. Meslek Lisesi İşinin Güvencesi Projesi'nin ülke geneline örnek olacak nitelikte olduğuna dikkat çeken Şahin, ilçedeki işletmeler ile mesleki ve teknik eğitim veren okullar arasında bağlantı kurularak, birçok sorunun ortadan kaldırılmasını hedefleyen MELİG projesi ile Avrupa Birliği'nden yaklaşık 241 bin Euro hibe destek alındığını belirtti.

OKUL VE SEKTÖR MASADA

Mesleki ve teknik eğitim veren okullarla özel sektör arasında bir bağ oluşturulup, onların birbiriyle konuşur olup aynı platformda oturmalarının gerekliliğine dikkat çeken FTSO Genel Sekreti Şahin, sektörün ve okulların ihtiyaçlarının birlikte çözüme kavuşturulmasının önemine değindi. Fethiye'deki tüm mesleki eğitim kurumlarının kurulacak platforma dahil edileceğini belirten Şahin, bu komisyonda ayrıca, Milli Eğitim Müdürü, esnaf odası, ticaret odası temsilcilerinin bulunacağını ve her ay yapılacak toplantılarla sektörel ihtiyaç analizlerinin yapılacağını açıkladı.

YARIM MİLYONLUK PROJE
Bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla hem işletmeler ihtiyacı olan nitelikli elemana kavuşacak, hem de gençler doğru meslek seçimine yönlendirilip daha bilinçli olarak yetişecek. Proje kapsamında Fethiye Turizm ve Otelcilik Okulu'nun mutfağına yaklaşık 60-70 bin Euro'luk demirbaş alınacak. Son sınıf öğrencileri Antalya'da yapılan uluslararası mutfak ve konaklama ekipmanları ihtisas fuarına götürülecek. Öğretmenler de mesleki ve teknik bilgilerinin yenilemesi amacıyla İstanbul'da bulunan mutfak sanatları akademisine götürülecek. Projenin süresi 12 ay olup toplam bütçesi 267 bin 682 Euro'dur. Fethiye Otelcilik Turizm ve Ticaret Meslek Lisesi ile Fethiye Rehberlik ve Araştırma Merkezi, MELİG Projesi'nde Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nın proje ortakları olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Öğrencilere iş imkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN