Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tesislerdeki işgaller mercek altında

Giriş Tarihi: 5.5.2014
Antalya'daki oteller, turizm sezonunun başlaması ile birlikte kaçak yapılaşmaya karşı mercek altına alındı. 2005 yılında yapılan denetimler sonucunda Muratpaşa Belediyesi tarafından, Barut, Kervansaray, Titanic, Miracle ve Lares Park otellerinin kıyıda yer alan ruhsatsız ve kaçak kullanımlar için İmar Kanunu'na istinaden suç duyurusunda bulunulmuştu. İçişleri Bakanlığı başmüfettişlerinin yaptığı değerlendirme sonucu, mülkiyeti Hazine ve Orman'a ait olan fakat ecr-i misil uygulanarak otellere tahsisi yapılmış alanlarla ilgili vaziyet planlarına göre Antalya Valiliği bünyesinde bir heyet kurularak soruna çözüm aranması yönünde rapor düzenlendi.

YÜRÜTMEYİ DURDURMA

2012 yılı içinde yapılan yıkımlar sonrasında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü bilirkişilerince yerinde yapılan tespitlere göre orman tahsisli kıyıda bulunan alanda aykırı uygulamalar ve ilaveler üzerine yasal işlemleri yapılarak, yıkım kararları 2013 yılı içerisinde alındı. Alınan kararlara Miracle ve Kervansaray Otel itiraz etti. Yapılan itirazlar sonucunda yürütmeyi durdurma kararı verildi.

DÜZENLEME

Muratpaşa Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü, Kervansaray, Lares Park, Titanic ve Miracle otellerinin imar çaplarında düzenleme yapılması koşulu ile onaylanmış olduğunu bildirdi. Barut Otel'in ise henüz imar çapı için müracaat etmediği, söz konusu alanın Orman mülkiyetinde olması nedeniyle muvafakat alınma işlemlerinin devam ettiği belirtildi. Yapılan inceleme sonucunda tesislere ait birimlerin birçoğunun ruhsat alabilecek duruma geldiği ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tesislerdeki işgaller mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN