Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taş ocakları masaya yatırıldı

Giriş Tarihi: 31.5.2014
Antalya Ticaret Borsası (ATB) tarafından düzenlenen sektör analiz toplantısında, Antalya'daki taş ve mermer ocaklarının tarıma etkisi tartışıldı. ATB'de gerçekleştirilen toplantıda konuşan AÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı, madenciliğin ekonomik bir faaliyet olduğunu ve yok sayılamayacağını ancak konunun bilim ve teknik ilkeleri doğrultusunda ele alınması gerektiğini söyledi. Mıcır veya mermer çıkartılan bir alanın ıslah edilmesinin çok zor olduğunu kaydeden Sarı, taş veya mermer ocaklarından çıkan tozların tarımsal üretime büyük zarar verdiğini, görsel kirlilik oluşturduğu ve hayvanların otlatılmasıyla ilgili sıkıntılar doğurduğunu ifade etti.

OTLAK KALMADI

Damızlık Koyun-Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Zeliha Öztürk ise taşocakları için ruhsat alınan alanlarda keçi ve koyunları otlattıklarını belirterek, "Taşocağı ruhsatı verdikten sonra çobanların kullanım alanlarını imha etmiş olursunuz. Otlak sahalarımızı yok ediyorlar, " dedi.

ÜRETİME ZARAR
Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, taşocaklarından çıkan tozun narenciye ve sebzeciliğe büyük zarar verdiğini bildirdi. Taşocakçılığı faaliyetlerinin tarımdan uzak bölgelerde yapılması gerektiğini ifade eden Alp, "Taşocakçılığı elbette ekonomik bir faaliyet, yok sayamayız. Ancak tarımdan uzak yerlerde yapılmalı" diye konuştu. Alp, madencilik faaliyetlerinde ruhsat işlemlerinin Ankara'da gerçekleştirildiğini ve yerel dinamiklerin dikkate alınmadığını da savundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taş ocakları masaya yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN