Türkiye'nin en iyi haber sitesi

535 milyon dolarlık lüks yat satışı yapıldı

Antalya Serbest Bölgesi'nde 2000'li yıllarda başlayan lüks yat üretiminde geçen 14 yılda toplam 254 lüks yat yapımı ve satışından 535 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı

Giriş Tarihi: 15.7.2014
Antalya Serbest Bölgesi ve Yat İhtisas Bölgesi'nde 14 yılda 254 lüks tekne üretildiği ve ihracatından 535 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandığı bildirildi. Antalya Serbest Bölgesi Anonim Şirketi (ASBAŞ) Genel Müdürü Zeki Gürses bölgede yılın ilk 6 aylık dönemimde ticaret hacminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 düşüş gösterdiğini ve 406,2 milyon dolar olduğunu söyledi. Gürses, "Üretilen yatların boyları uzadı. Bu nedenle de yat siparişlerinin teslimatı da sarkıyor" dedi.

YAT SATIŞI BÜYÜYOR
Antalya Serbest Bölgesi'nde ticaretin ağırlıklı olarak OECD ülkeleri ile yapıldığını anımsatan Gürses, özellikle 2014 yılında bu ülkelerin ekonomilerinde az da olsa büyüme görülmesinin Antalya Serbest Bölgesi'ndeki yat, medikal ve elektronik sektörlerine olumlu yansımaya başladığını bildirdi. Avrupa'daki bu büyümenin Antalya Serbest Bölgesi'nde yat sektöründe yeni projelerin devreye girmesine yol açtığını anlatan Gürses, "Antalya Serbest Bölgesi'nde 50 metre üstü lüks yat projelerinden sonra, 30 metre altında da siparişler alınmakta. Buna paralel medikal ve elektronik sektörlerinde kapasite kullanım oranları artmış, hatta mevcut yatırımcılarımız bölgemizden yeni yatırım alanları almaya başlamışlardır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
535 milyon dolarlık lüks yat satışı yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN