Bayram bereketi

Giriş Tarihi: 26.7.2014

Turizm sektörü bayram bereketi yaşıyor. Antalya bölgesindeki oteller bayram nedeniyle yüzde yüz doluluğa ulaştı. Antalya'ya bayram tatilinde 200 bin yerli turist bekleniyor

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, erken rezervasyon imkanları ile Türkiye'de yerli turistinde tatil yapma alışkanlığının değiştiğini söyledi. Ramazan ayı nedeniyle tatillerini erteleyen yerli turistin bayram turizmini hareketlendirdiğine dikkat çeken Ayık, "Ramazan Bayramı tatilini hafta sonu ve yıllık izinlerle 9 güne çıkaran yerli turist tatile çıkmaya başladı. Ramazan Bayramı'nda turistik tesislerde doluluk yüzde yüze ulaştı. Bayramla birlikte Eylül ayının sonuna, okul tatillerinin bitimine kadar yoğun bir hareketli dönem olacak. Bayram bunun başlangıcıdır" dedi.

200 BİN YOLCU BEKLENTİSİ
Tesislerin birçoğunun sezon itibariyle yüzde 70-80 dolulukta olduğunu hatırlatan Ayık, "Antalya bölgesinde yüzde 15-20 bir hareketlilik olabilir. Antalya'da 200 bin yolcu hareketliliği bekliyoruz. Bayram eklenince Temmuz ayı rakamları çok iyi gidiyor, yüzde 10'ların üzerinde bir artış var. Kalan odalarda iç pazar hareketi yaşanacak" şeklinde konuştu.

DOLULUK YÜZDE YÜZE ULAŞTI
Bayram tatilinin yüksek sezona denk gelmesi nedeniyle yerli turistin yoğun ilgisi ile karşılaştıklarını belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman, "Yerli turistin ilgisi hem yaz tatili hem de bayram tatili şeklinde atış gösterdi. Otellerin doluluk oranı yüzde yüze ulaştı. Bayramdan sonra da bu yoğunluğun devam etmesi bekleniyor" dedi.

TATİL BİR HAFTA OLSUN İSTEĞİ
Vatandaşın ve turizmcilerin bayram tatillerinin bir haftaya çıkarılması yönünde beklentileri olduğunu aktaran Hacısüleyman, "Ramazan ve Kurban Bayram tatillerinin çok daha önceden bir hafta önceye çıkarılmasını arzu ediyoruz. Bunu iç turizmin hareketlenmesi ve tatillerini doyasıya yaşaması için istiyoruz. Tatil Çarşamba bitiyor ama insanlar geri kalan iki günü rapor alarak ya da yıllık izinlerini kullanarak bir haftaya çıkarıyor. Tüketicinin ve vatandaşın talebi bu iznin bir haftayı kapsaması yönünde. İznin bir haftaya çıkması iç turizmdeki artışın daha üst seviyelere ulaşmasını sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayram bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN