Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracata komşudan fren

Komşu ülkelerde yaşanan iç savaşın çiçek ihracatını olumsuz etkilediğini bildiren Bağdatlıoğlu, ihracatta bekledikleri rakama ulaşamadıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Çiçek ihracatında Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya, Ukrayna ve Irak'ın önemli bir pazarı oluşturduğuna işaret eden Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, "7 aylık dönemde ihracatta beklediğimiz yüzde 30'luk artış, yüzde 15 olarak gerçekleşti. İç savaş yaşayan komşu ülkelerdeki küçülmeler bizi etkiledi" dedi.

İSPANYA VE KOLOMBİYA
Yunanistan'daki ekonomik krizin yansımalarının da devam ettiğini bildiren Bağdatlıoğlu, Avrupa pazarına daha fazla ağırlık vermeye başladıklarını, Hollanda, Almanya ve İngiltere'nin önemli bir pazar olduğunu ifade ederek kesme çiçekte rakip ülkeler Kolombiya ve İspanya'nın pazarlarını kapmaya çalıştıklarını anlattı.

100 MİLYON DAL ÜRETİM
"Yıl sonuna kadar 100 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyoruz. Her gittiğimiz bölgeye ihracat gerçekleştirmeye çalışıyoruz" diye konuşan Bağdatlıoğlu, Antalya, İzmir gibi bölgelerde yaz döneminde duran çiçek üretimini, Isparta ve Burdur'a taşıdıklarını anlattı. Yaz üretiminde yaklaşık 800 dönüm üretim alanına ulaştıklarını ve 100 milyon dallık üretim gerçekleştirdiklerini söyleyen Bağdatlıoğlu, bu üretimden yaklaşık 15 milyon dolar girdi beklendiğini ifade etti. Bağdatlıoğlu, Isparta ve Burdur'da yaklaşık bin 500 kişiye istihdam sağlandığına işaret etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracata komşudan fren
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN