Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kişi başı yeşil 5 santimetre

Muratpaşa Mahallesi'nde kişi başına 5.3 santimetrekare yeşil alan düşüyor. 15 bin nüfuslu bölgede sadece 1 park bulunuyor

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Kişi başına düşen yeşil alan miktarında Avrupa standartlarını yakalayan Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bunun tam tersi bir durumun yaşandığı yer, aynı ismi taşıyan mahallesi oldu. Muratpaşa mahallesinin yaklaşık yüzde 75'lik kısmını oluşturan Evliya Celebi ile Şarampol caddeleri arasında kalan bölümünde kişi başına düşen yeşil alan miktarı yaklaşık 5 santimetrekare. Mahallenin imar planlarını hazırlarken yeşil alanlara yeteri kadar ve dengeli yer ayırmayan yerel yönetimler, Antalya'nın merkezinde bulunan bu mahalleyi beton yığınlarının teslim almasına neden oldu. Mahalle Muhtarı İsmail Tacir, "Koskoca mahallede 15 bin kişi için tek bir park var" diye isyanını dile getirdi.

YEŞİL ALAN YOK

Antalya'nın en eski mahallelerinden biri olan ve mübadele sonrası Girit göçmenlerinin yerleştirildiği Muratpaşa mahallesini şimdilerde beton bloklar teslim aldı. Yaklaşık 20 bin kişinin yaşadığı mahalledeki yeşil alanlar tek tek yok edildi. Bahçesinde nar ve portakalların yetiştiği Giritli evlerinin yerlerinde apartmanlar yükselmeye başlayınca, çocuklar ağacın ne anlama geldiği kitaplardan öğrenir oldu. Yerel yönetimler de planlama yaparken betona boğulmuş bölgeye yeteri kadar park alanı ayırmayınca, koca mahallede rahat nefes alınacak bir yer kalmadı.

TEK BİR PARK

Evliya Çelebi Caddesi'nin mahalleyi ikiye böldüğünü, bu bölgede 5 bine yakın kişinin yaşadığını ve 5 adet park bulunduğunu belirten Mahalle Muhtarı İsmail Tacir, "Mahallenin büyük bölümünü caddenin alt kısmında bulunan alan oluşturuyor. Burada yaklaşık 15 bin kişi yaşıyor. Bu kadar çok insanın bulunduğu bölgede sadece tek bir park var. O park da bakımsızlıktan dökülüyor" dedi.

HIRSIZLIK DA ARTTI
İmarda pazar yeri olarak ayrılan bir başka bölgenin de kağıt ve hurda toplayıcılarının deposu haline geldiğini aktaran Tacir, "Tek sorunumuz yarattıkları kirlilik olsa yine iyi. Kağıt toplayanlar kapınızın önünde, bahçenizde ne varsa alıp götürüyor. Hırsızlık olayları artıyor. Kimsede huzur kalmadı" dedi.

ARAZİ BOŞ DURUYOR
İmar planlarında mahallenin 15 bin kişi yaşayan bölümü için sadece iki adet park yeri ayrıldığına dikkat çeken Tacir, "Var olan park bakımsızlıktan köhne bir hal alırken 569 ile 571 sokak arasında bulunan park alanımız da mülkiyet sorunları nedeniyle atıl bir arazi olarak bekletiliyor. Mahallede vatandaşların çocuklarını dolaştıracakları, birlikte vakit geçirebilecekleri tek bir yer yok. Mevcut park alanı yemyeşil bir yer olsun isterken çöplerin atıldığı bir alan haline geldi" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişi başı yeşil 5 santimetre
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN