Uğur UĞURAL: Doğru nefes

Giriş Tarihi: 21.9.2014
S
ağlığı değerli, fit, atletik yaşam dostları.
Merhaba cennet Antalyamızın yüreği güzel, ruhu güzel, kalbi güzel, sağlığı değerli SABAH Akdeniz okurları.
Geçen haftaki köşe yazımız 'Şehir efsanesi' sosyal medya kanallarında yine tıklanma rekoru kırdı. Yazı dizimiz 'Kusursuz sistem'de altıncı haftamız ve toplamda 50 bin okurumuz bize ulaştı. Sizlerden gelen tebrikleri ve soruları halen cevaplamaya devam ediyoruz. İyi ki varsınız. Şimdi bu gurur tablosunu seyre dalıp şöyle derin bir nefes alalım ve bu haftaki köşemizin tadını çıkaralım.
Sedanter bir kişi günde 25 bin kez nefes alıp verir. Peki form tutkusuyla yaşayan bir sporcu? Varın siz düşünün. Doğru nefes, sadece yaşamı değiştirmez. Doğru nefes; organlara oksijen transferi, toksit maddelerin vücuttan atılması, hormonların düzenli çalışması, metabolizma hızı gibi daha pek çok kritik işleve liderlik eder. O yüzden doğru nefes önce sağlığın sonra da fit yaşamın garantisidir.
Besin olmadan birkaç hafta, su olmadan birkaç gün ama oksijen olmadan sadece birkaç dakika yaşayabiliriz.
Yapılan spora, mevcut medikal duruma uygun pek çok nefes tekniği var. Ancak tüm günü hafif, enerjik ve mutlu geçirmek için tek bir şeye ihtiyacınız var. Oksijen! Neredeyse her köşemde yazarım. Gün doğumuyla başlayan süreç form tutkunları için aslında bir armağandır.
Gündoğumunda vücudunuz öyle kuvvetli kimyasallar salgılar ki onlarla tüm hayallerinizi gerçekleştirmeniz mümkün. Şimdi onları nasıl harekete geçireceğiz bir bakalım.
Doğru nefes almak için akciğerlerin altında bulunan kalın adaleleri kullanmanız lazım. Şimdi burnumuzdan derin bir nefes alacağız. Ama nefes alırken üst bölgenizi diğer deyişle vücudunuzun iman tahtasını değil tam altındaki karın duvarını şişireceksiniz.
Sonra da nefesinizi aynı yerden yavaş yavaş bırakacaksınız. Etkiyi biraz daha arttırmak için iki elinizde küçük ağırlıklar bulundurun hatta su şişesi bile olabilir.
Ellerinizi hafifçe alt karın hizasına doğru kaldırıp sabitleyin.
Hazır mıyız? Her şeyi 8 saniyede bitireceğiz.
Haydi birlikte yapalım. Şimdi 5'e kadar sayın ve uygulayın. Sonrada 3 saniye içinde yavaşça nefesinizi bırakın. Nasıl hissediyorsunuz? Batından kaynaklanan derin nefes aldığınızda vücutta büyük rahatlama olur. Biz buna 'bebek nefesi' de deriz. Bebekler uyurken o tatlı karınlarını şişirip geri bırakırlar çünkü. İster küçük bir bebek olalım ister koca bir bebek, hormonlar ve enzimler işte bu armoniye göre çalışır. Her yerde şişmanlatan onlarca hatalardan bahsediliyor. Şu 8 saniyelik egzersizden beynimiz nasıl olumlu yönde etkileniyor? Vücut denen bu muhteşem orkestrada kaç yüz adet enstrüman çalıyor?
Kimse bunları konuşmuyor. İnsanlarımız bu ezber bilgilere doydu artık. Önce doğru nefes alıp verin diyen yok malesef.
Farkındalık, odaklanma, postür (vücudun duruş şekli), esneklik, zaman ve yer, ağırlık, enerji, kendimizi ifade, kısaca yaşamın kendisi, doğru nefese bağlı dostlar.
Sizlerin fiziksel bir hedef üzerine odaklanmanız, yaratıcı düşünce ve duygular üzerine odaklanmanızı geliştirmek dışarıdaki yaşamda sağlık, mutluluk, kariyer, başarı ve iç huzur için en büyük alt zemindir. Ben duyguların çok ince, hassas enerji hareketlerinden kaynaklandığına inanıyorum.
Aylar boyunca köşe yazılarımızı takip ederek yüksek bilinçle yaşamlarına aktaran, yüzlerce soru - cevap ile fit ve atletik hedeflerine ulaşan, başarı hikayeleri ile bizleri onurlandıran çok kıymetli okurlarımıza tekrar teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Ve diyoruz ki bilgi paylaştıkça değerlenir. Çünkü başarı, isteğin şiddeti kadardır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: Doğru nefes
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN