Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SDÜ'de yolsuzluk 12 milyona ulaştı

Giriş Tarihi: 2.10.2014

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Döner Sermaye Müdürlüğü'nde görevli Maliye memurunun zimmetine geçirdiği para miktarı akıl almaz boyutlara ulaştı

'da son günlerin flaş konusu haline gelen SDÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü'ndeki yolsuzluk olayının boyutu giderek büyüyor. Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonrasında başka hesaba aktarılan para miktarının çok daha büyük boyutlarda olduğu ortaya çıkarıldı.

2012'DEN SONRA OLMUŞ

Döner Sermaye Müdürlüğü'nde görev yaparken kendi hesabına para aktardığı yapılan denetimlerde ortaya çıktıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderilen Y.P'nin zimmetine geçirdiği paranın ilk açıklandığı gibi 4 milyon lira değil 12 milyon lira olduğu ve bu rakamın 14 milyon lirayı bulabileceği öğrenildi. Denetmenler 12 milyon liranın büyük kısmının 2012 yılından sonra önce 4 farklı hesaba buradan da 50 farklı hesaba aktarıldığını tespit etti.

REKTÖRLÜKTEN GİZLENDİ

Maliye Bakanlığı kaynakları olayın son yıllarda üniversitelerde ortaya çıkarılan yolsuzluk olaylarının en büyüğü olduğunu dile getiriyor. Diğer taraftan Maliye Bakanlığı'nın olaydan aylar önce haberdar edildiği, ancak soruşturmanın gizli yürütülmesi için üniversite yönetimine dahi bilgi verilmeyip konunun doğrudan Cumhuriyet Savcılığı'na iletildiği de öğrenildi.

ZARAR DA KATLANMIŞ

Döner Sermaye'deki denetlemeler sürerken, zimmete para geçirmenin en zirvede olduğu dönemde hastanenin zararının 12 milyon liradan 29 milyon liraya fırladığının görüldüğü ve yöneticilerin bu durumdan şüphelenmemesinin en basitinden ihmal olduğu dile getiriliyor. Öte yandan olayı tesadüfen ortaya çıkaran görevlinin, "Ne yaptım da bunu ortaya çıkardım" diye beyanlarda bulunması, olayın boyutunun bu kadar büyük olabileceğini kendisinin de beklemediği ve baskı görmüş olabileceğini akıllara getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SDÜ'de yolsuzluk 12 milyona ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN