İpek ayakkabı dokudu

Giriş Tarihi: 4.10.2014

Makine halılarının yaygınlaşması ile minyatür halı dokumacılığına yönelen Ispartalı bir firma halı tezgahında ipek ayakkabı dokudu

Isparta'da minyatür el dokuma halı işi yapan bir firma halı tezgahında ipekten el dokuması ayakkabı üretmeyi başardı. Ayakkabıların numunelerini ünlü ayakkabı firmaları ile paylaşan firma siparişlere yetişemiyor.

ÖNCE YÜNDEN YAPTILAR
Türkiye'de minyatür halı dokuma işinde tek olduklarını söyleyen firmanın üretim müdürü İhsan Akkuş, "Gelen talepler doğrultusunda çeşitli alternatif ürünlere dönüştüreceğimizi düşündük. Bunların içinde en zoru ayakkabı idi ama başardık. Bu konuda Ar-Ge çalışmaları yaptık. Daha sonra yünden bir numune yaptık. Bu ürünü ayakkabı haline dönüştürmenin yanında dokunabilme özelliği de olmalıydı. Yani işçinin, dokuyucunun bunu rahatlıkla algılaması ve dokuma üzerine dönüştürebilmesi gerekiyordu. Nihayetinde başardık" dedi.

1 AYDA DOKUNUYOR
İlk etapta kapalı alanlarda kullanılabilecek erkek ayakkabısı ürettiklerini anlatan Akkuş, kadınlar için de özel abiye tarzı diye bilinen ayakkabı modelinde çalışmaların son aşamaya geldiğini aktardı. Ayakkabının dokuma işlemi 1 ay sürüyor ve yaklaşık 2 bin liraya satılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpek ayakkabı dokudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN