Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sallanmaya devam edeceğiz

Giriş Tarihi: 21.10.2014
Sallanmaya devam edeceğiz

Batı Akdeniz'in adeta beşik gibi sallandığı şu günlerde, SDÜ Sismoloji Anabilim Dalı Başkanlığı'ndan rahatlatan bir açıklama geldi

Son günlerde Antalya'da sık yaşanan depremler vatandaşta korkuya neden oldu. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Sismoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şakir Şahin ise, vatandaşı rahatlatacak açıklamalar yaptı.

78 DEPREM OLDU
Şahin,"1-20 Ekim 2014 tarihleri arasında oluşan depremlerin dağılımına baktığımızda, Isparta büklümü içerisinde Antalya Döşemealtı civarında deprem kümelenmesi ve Korkuteli taraflarında bir yay şeklinde gerilme alanı boyunca deprem dizilimi olduğu görülmektedir. Döşemealtı ve Korkuteli civarında son bir buçuk ay içerisinde en büyüğü 3.4 olan 78 deprem meydana geldiği görülmektedir" dedi.

DEPREMLER SÜRECEK

Depremlerin çok uzun olmayan münferit kırıklar üzerinde meydana geldiğini söyleyen Şahin, "Ege'de ve Akdeniz'de deprem aktivitelerinin benzer şekilde devam edeceği yaptığımız çalışmalarla görülmektedir. Zira Batı Anadolu'da gerilmenin yerel ölçekte geliştiği, henüz doğrusal olmadığı görülmektedir. Ancak bölgenin çok kırıklı oluşu ve gerilme birikimlerinin sınırlı faylar üzerine yığılması endişeyi gerektirecek bir durum değildir. Benzer şekilde deprem aktivitelerinin Batı Akdeniz ve Batı Anadolu'da devam edeceğini tahmin etmekteyiz. Depremlerin zaman zaman kendini hatırlatır şekilde olacağı ve 5 büyüklüğüne çıkabileceğini tahmin ediyoruz" şeklinde konuştu.

ISPARTA RAHAT OLSUN
Özellikle Isparta halkının deprem konusunda rahat olması gerektiğine dikkat çeken Şahin, "Isparta'da en fazla 5 büyüklüğünde deprem olur. Çünkü çok kırıklı bir yapı var. Küçük parçalar halinde kırılıyor faylar ve bu küçük sarsıntılar meydana geliyor. Antalya'da ise Döşemealtı ve Korkuteli ekseninde depremler bir miktar daha devam edecek" diye konuştu.

5 GÜNDE 42 DEPREM
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi verilerine göre Antalya'da 15-20 Ekim tarihleri arasında 42 adet deprem meydana geldi. Döşemealtı'nın Kömürcüler, Bıyıklı ve Yağca köylerinde yoğunlaşan depremlerin en büyüğü 3,4, en küçüğü ise 1,2 büyüklüğünde oldu. Korkuteli'nin Bayatbademliler ile Ulucak, Konyaaltı'nın Yarbaşçandır Köyü'nde de küçük çaplı sarsıntıların olduğu görüldü.

DEPREMİN NEDENİ
15 Haziran 2013 tarihinde Girit Adası açıklarında meydana gelen deprem sonrası kuzey-güney doğrultulu yaklaşık 100 kilometrelik bir kırık oluştu. Bundan sonra önemli depremler olarak sırasıyla 6 büyüklüğünde Antalya Körfezi ve 6,5 büyüklüğünde Gökçeada depremleri meydana geldi. Bu depremler özellikle Ege çöküntü alanının kuzeyinde ve güneyinde sismik enerjinin açığa çıktığını gösterdi. Bu aktivitelerden sonra 24 Ağustos 2014 tarihinde 5.1 büyüklüğünde Ağlasun depremi yaşandı. Isparta'da da şiddetli hissedilen deprem yapısal hasarlara neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sallanmaya devam edeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN