Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alışverişlerde gıda tercihi önde

Giriş Tarihi: 22.10.2014
Alışverişlerde gıda tercihi önde
Araştırma Kurulu GFK Türkiye, 10 bin hanede barkod okuyucu cihazlarla kaydedilen hızlı tüketim alışverişlerini araştırdı. Alışverişçi İhtiyaçları ve Tercihleri Araştırması sonuçlarına göre, taze gıda kategorisinde yer alan ekmek, süt, yumurta, meyve ve sebze gibi ürünler alışveriş sepetini büyütmede önemli rol oynuyor. Tüm alışveriş harcamalarının, yüzde 65'i taze gıda ürünlerinden oluşuyor.

BAKKALIN PAYI ARTTI

Alışverişte bakkalların payları büyümeye devam ediyor. Türkiye'deki barkodlu ürünleri kapsayan araştırmada, bakkal ve mahalle marketlerinin payı 0,7 puan artışla yüzde 30'a ulaştı. Bakkal ve mahalle marketlerini, indirim marketleri takip etti. İndirim marketleri 2 puanlık artışla, alışveriş tercihlerinde yüzde 24,8 ile ikinci sırada yer aldı.

ZİNCİRDE DÜŞÜŞ VAR

Buna karşılık lokal zincirler, tekil süpermarketler ve ulusal kanalların payları azaldı. Lokal zincirler ve tekil süpermarketler 9 puanlık düşüşle yüzde 16,9'a geriledi. Diğer alışveriş noktaları 1 puan azalarak toplamda yüzde 15,5'lik paya sahip oldu. Ulusal kanalların pazar payları ise yüzde 13,8 oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alışverişlerde gıda tercihi önde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN