Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selen'in tek ihtiyacı öğretmen ve şevkat

Giriş Tarihi: 23.10.2014
Selen'in tek ihtiyacı öğretmen ve şevkat

Yüzde 30 bedensel engeli bulunan ve sınıf arkadaşlarına saldırdığı iddia edilen 7 yaşındaki Selen Sargın'a verilecek sevgi ve eğitimin, sorunları büyük oranda yok edeceği ifade edildi

Sınıf arkadaşlarına karşı saldırgan davranışlar sergilediği iddia edilerek, okulundan uzaklaştırılmak istenen Piri Reis İlkokulu öğrencisi 7 yaşındaki Selen Sargın'ın tek ihtiyacının sevgi ve eğitim olduğu belirtildi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Görevlisi Yard. Doç. Dr. Memduh Sami Taner, Selen için yapılması gerekenleri sıraladı.

ÖĞRETMEN BELİRLEYİCİ
Öğretmenlerin öğrencileri ile ilişki kurarken çok dikkatli ve şevkatli olmaları gerektiğini belirten Taner, "Öğretmenin sınıf yönetimi burada belirleyici ilk etkendir. Öğretmen daha önceleri birbirlerini bir sebep yüzünden kıran ve üzen öğrencileri kaynaştırmalıdır" dedi. Selen'in okulunun değiştirilmesinin sorunu çözmeyeceğini anlatan Taner, "Bu değişiklik eğer iddia edildiği gibi ise çocuğun saldırganlık düzeyini daha da arttırabilir. Belki de çocuğumuzun iletişim kurma yönetimi budur. Bazı çocuklar diğer çocuklara karşı hissettikleri dostane duyguları onların saçını çekerek ya da onlara dokunarak gösterir. İletişim kurma şeklini bilmediği için bu tür bir davranış ona normal geliyordur" dedi.

SABIR ŞART

Durum karşısında sabırlı olunması gerektiğini aktaran Taner, "Diğer velilerin çocuklarını daha olumlu bir şekilde yönlendirmesi gerekir. Bu sorun daha ileriki sınıflara kalırsa kemikleşen bir durum haline gelir. Burada en önemli görev öğretmenlere düşüyor. Eğitmenlerin teşhisi, davranış bozukluğunu düzeltmek gibi bir misyonu vardır" ifadelerini kullandı. Anne Yıldız Sargın ise kabul ettikleri BEP programının ilerleyen dönemlerde çocuklarının aleyine kullanıldığını ileri sürerek, "BEP ısrarla uygulanmalı" dedi.

PSİKOLOJİK DANIŞMAN ANNE-BABA
Her ikisi de uzman psikolojik danışman olan ve devlet okullarında rehber öğretmen olarak görev yapan Selen'in anne ve babası Yıldız-Cevat Sargın çifti, çocuklarının okulda yaşadığı sorunların sınıf öğretmeninden kaynaklandığını ifade etti. Selen'in anaokuluna başladığı yıllarda yüzde 88 engelli olduğunu belirten Sargın çifti, 2 yıl süren eğitim ve tedaviler sonucunda engel düzeyinin yüzde 30'a gerilediğini söyledi. Eğitimin Selen'in hayatında çok önemli bir role sahip olduğunu yaptıkları iş gereği de bildiklerini söyleyen Sargın çifti, çocuklarının doğru bir eğitim alması için her şeyi yapacaklarını aktardı.

ÇOCUĞUMUZU AYRIŞTIRIYORLAR
Yaptıkları şikayetler sonucu bir soruşturma başlatıldığını fakat bu soruşturma sonuçlarının kendilerinden gizlendiğini söyleyen baba Cevat Sargın, "Kızımız sınıf arkadaşları ile kaynaştırılacağı yerde, onlardan ayrıştırılıyor. Tek başına bir sırada sırtı pencereye, yüzü duvara dönük şekilde oturtuluyordu. Anaokuluna gittiği dönemlerde Selen'le ilgili bu tür sorunlarla hiç karşılaşmadık. Tavsiye üzerine ağır engeli bulunan çocukların bulunduğu özel alt sınıfta bir dönem eğitim aldırdık. Fakat o dönemdeki sınıf öğretmeni, Selen'in söz konusu sınıfta verilen eğitimlere ihtiyacı olmadığını ve normal eğitim görmesi gerektiğini söyledi" diye konuştu.

YETKİLİLER OLAYA EL ATTI
Konunun Muratpaşa Kaymakamlığı'nca incelendiğini belirten Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, Selen'in eğitim hakkının engellenmeyeceğini, bununla ilgili gerekli çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. Muratpaşa Kaymakamı Sedat Sırı Arısoy ise mevzuat gereği veli istemediği sürece öğrencinin sınıfının değiştirilemeyeceğini ifade ederek, "Öğrenci velilerimiz, sınıf öğretmenimiz ve yetkililer bir araya gelerek bir istişare yapılacak. Konuyla yakından ilgileniyoruz" dedi.

BEP PROGRAMI NEDİR?
Bireyseleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) Bireyin, ailenin, öğretmenin ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan ve hedeflenen amaçlarda verilecek destek eğitim hizmetlerini içeren bir özel eğitim programı. Programdan, engeli ya da yetersizliği nedeniyle eğitimden yeterli düzeyde yararlanamayan, performansı olumsuz etkilenen öğrenciler yararlanabiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na göre de, 'engel türü ve derecesi ne olursa olsun tüm bireyler öğrenebilir. Çocuklarda, dil, problem çözme, zihinsel süreçler, davranışsal özellikler ve öğrenme özellikleri birbirinden farklılık gösterebilir' olarak kabul ediliyor. Bunun için de bu durumdaki çocuklara BEP öneriliyor. Program, aile, öğretmen ve ilgili uzmanların işbirliği ile planlanıp ve bireyin ailesinin onayı ile uygulanabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selen'in tek ihtiyacı öğretmen ve şevkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN