Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Domates ihracatı 3'e katlandı

Fethiye ve Seydikemer ilçelerindeki 26 bin dekarlık örtü altı tarım alanında yaklaşık 8 bin çiftçinin ürettiği domateste ihracat 3 katına çıktı

Giriş Tarihi: 13.11.2014
Domates ihracatı 3'e katlandı
Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden Fethiye ve yöresinde kırmızı altın olarak tabir edilen domatesin 1 Ekim'de başlayan ihracatı devam ediyor. Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde 26 bin dekarlık örtü altı tarım alanında yaklaşık 8 bin çiftçi domates üretimi yapıyor. Ürünler yurt içinin yanı sıra yurt dışına da gönderiliyor. Türkiye'de Antalya'dan sonra en çok domates üretilen yer olarak kabul edilen bölgede, yılda yaklaşık 400 bin ton üretim gerçekleştiriliyor.

İHRACATTA BÜYÜK ARTIŞ
Bölgedeki hal birlikleri aracılığıyla başta Rusya olmak üzere Polonya, Ukrayna, Irak, Moldova, Bulgaristan ve Romanya gibi ülkelere ihraç edilen domatesin kilogramı 1,90 ile 2,2 lira arasında alıcı buluyor. Fethiye ve Seydikemer'den geçen yıl 127 bin 420 ton domates ihraç edilmişti. Bu yılki hedef ise geçen yılki rakamın altına düşmemek. Sezon başlangıcından bu yana, Ekim ayı içinde 622 ton domates ihraç edildi. Geçen yıl aynı dönemde ise ihracat 251 ton olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Domates ihracatı 3'e katlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN