Hamilelik döneminde şeker hastalığı

Giriş Tarihi: 5.12.2014
Hamilelik döneminde şeker hastalığı
Bebeğini bekleyen her anne adayı 9 ay boyunca vücudunda yaşanan değişimlere ayak uydurmaya çalışır. Bu değişimler bazı durumlarda hem annenin hem de bebeğin sağlığını riske atabilecek nitelikte olabilmektedir.
Daha öncesinde bir belirti vermese de gebelik sırasında ortaya çıkabilen 'Gestasyonel Diabetes Mellitus' yani 'Gebelikte Şeker Hastalığı' anne adaylarının bebek heyecanına gölge düşürebilecek durumlardan biridir. Memorial Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Sibel Kaya gebelikte tanı konulan şeker hastalığı hakkında bilgi verdi.

6. VE 7. AYLARDA TANI KONUR
Op. Dr. Kaya şeker hastalığının gebelikte artan gebelik hormonlarının etkisiyle, şeker hastalığına yatkınlığı olan kişilerde gebeliğin 6. ya da 7. aylarında ortaya çıktığını; bu aylarda yapılan rutin şeker tarama ve tanı testleri ile tanı konulduğunu anlattı. Ancak gebede obezite, 1. derece akrabalarda şeker hastalığı olması, gebenin önceki gebeliklerinde iri bebek doğurmuş olması ve önceki gebeliklerinde şeker hastalığı öyküsü olması gibi durumlarda testlerin daha erken yapılması gerektiğine dikkat çekti.

ORANLAR ARTIYOR
Annede görülen yüksek kan şekeri seviyesinin anne ve bebek açısından birçok probleme yol açabildiğini ifade eden Op. Dr. Kaya; "Şeker nedeniyle annede hipertansif hastalıklar, üriner sistem ve vajinal enfeksiyonlar, düşük, ölü doğum, erken doğum oranları artar. Bebekte ise iri olma ve buna bağlı doğum travmaları, amniyon sıvısı fazlalığı, gelişim yetersizliği, doğduktan sonraki ilk günlerde kan şekeri düşüklükleri, kanda kalsiyum düşüklüğü, sarılık, akciğer gelişimi yetersizliğine bağlı solunum problemleri oluşabilir" dedi. Şeker hastalığının gebelikten önce de olduğu ya da kan şekeri seviyeleri yüksek iken gebelik oluştuğu durumlarda bebekte doğumsal anomaliler riskinin normal gebeliklere göre 3-5 kat artarak yüzde 6-10'u bulduğunu söyleyen Kaya; annesi gebeliğinde şeker hastası olan bebeklerin, erken yaşlarda diyabet riski taşıdığını dile getirdi.

ERKEN TANI İLE ÖNLENEBİLİR
Op. Dr. Kaya, doğumdan sonra kan şekeri seviyelerinin normale döndüğünü ve diyabet tablosunun düzeldiğini söyleyerek "Annenin bir sonraki gebeliğinde gebelikte diyabetin tekrar etme oranı yüzde 60-90'dır. Doğumdan sonra emzirmek, uygun diyet ve egzersiz diyabet riskini azaltır. Erken tanı ve tedavi ile gebelikte tanı konulan şeker hastalığının oluşturabileceği zararlar önlenebilir. Doğumdan sonra da hastaların büyük kısmında durum düzelse de süreç içerisinde riskler konuşulmalı, önlemler alınmalı ve uygun bir kişisel plan yapılmalıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelik döneminde şeker hastalığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN