Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krize çözüm aranıyor

Rusya'daki ekonomik kriz en çok Antalya'yı etkiledi. Krizin etkilileri tarım ve turizm sektörlerinde anında hissedilirken, sektör temsilcileri çıkış yolu aramaya başladı

Giriş Tarihi: 20.12.2014
Krize çözüm aranıyor
Rublenin dolar karşısında her geçen gün biraz daha değer kaybetmesi Rus ekonomisini ciddi bir mali dar boğaza sürüklerken Türkiye'de bu durumdan en çok etkilenen Antalya oldu. Son hafta Antalya'nın en çok konuşulan konusu Rusya'daki ruble krizi oldu. İş dünyası Rusya'daki mali krizin kente etkilerini en aza indirgemek için çözüm yolları aramaya başladı.

UÇAKLAR BOŞ

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ali Kızıldağ, turizm sektörünün ana pazarı olan Rusya'da ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını, bunun seyahatlere de yansımaya başladığını söyledi. Rusya'da bir takım uçakların iptal edildiği haberlerini aldıklarını anlatan Kızıldağ, "Eskiden Rusya'dan yılbaşı için Türkiye'ye gelen uçaklar 24 Aralık'tan itibaren dolu olurdu, şu anda 29 Aralık uçaklarının bazıları hala boş" dedi. Kızıldağ, bu yılbaşında Antalya'daki otellerin doluluklarının yüksek olmadığını da kaydetti.

BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Rublenin dolar karşısında değer kaybetmesinin etkilerinin yaz sezonunda iyice hissedileceğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, yılbaşına sayılı günler kalmasına rağmen beklentilerin gerçekleşmediğini ifade ederek, "Dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler ortada, geçen yıla göre doluluk az, arzu edilen hareketlilik yok" dedi.

FİYAT DÜŞÜRMEYİN ÇAĞRISI

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ise endişeye kapılmak için erken olduğunu belirterek turizmcilere "Gelen bilgilere göre Rusya'daki bu durum bizi etkileyecek gibi görünüyor. Rezervasyon dönemindeyiz. 'Rusya'da kriz var' diyerek kimse fiyat düşürmesin. Fiyatı düşürürsek toparlanması 3 yılı bulur" çağrısında bulundu.

KIRILGANLIK AŞILDI
Türk turizminin kırılganlık eşiğini aştığını ifade eden İşler, "Sürekli krizlerle boğuşa boğuşa bu hale geldik. Her yıl bir kriz oldu ama ne olursa olsun İspanya, Yunanistan ve Türkiye, Akdeniz'in bütün bu potansiyeli karşılayan bir merkez olmuştur. Türk turizminin Rusya'daki bu kaotik durumu atlatacağını umuyorum" diye konuştu. Rusya'daki devalüasyon Antalya'da sadece turizmi değil tarım sektörünü de vurdu. Antalya Ticaret Borsası (ATB) Ali Başkanı Çandır, sektörün krizden derin bir şekilde yara aldığını belirteti.

RUSLAR EVLERİNİ HENÜZ SATMIYOR
Krizden inşaat sektörünün de etkilenmesi beklenirken Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı ve Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Deniz Karataş'tan rahatlatan bir açıklama geldi. Krizin etkilerinin henüz inşaat sektörüne yansımadığını Söyleyen Karataş, "İnşaat sektörü, piyasalardaki gelişmelere dolar ve euro gibi çok hızlı tavır göstermez. Ruble kriziyle ilgili Antalya'da çok hızlı değişim yaşanmadı. Eğer kriz 2 yıl sürer ve sonunda her şey normale dönerse sektör bu krizden hiçbir şekilde etkilenmez. Ayrıca henüz Antalya'da gayrimenkulü bulunan Ruslar bu yatırımlarını satmaya başlamadı" şeklinde konuştu.

BASİT BİR KRİZ DEĞİL
BAİB Başkanı Mustafa Satıcı Rusya'da olağanüstü bir durum yaşandığını belirterek "Buna basit bir devalüasyon demek doğru değil. Ortak çözüm önerilerimizi belirleyip yetkililere iletmeliyiz" dedi. Toplantıda ayrıca krizden en az hasarla çıkmak için çeşitli önerilerde bulunuldu. İhraç edilen ürünlere verilen teşviklerin artırılması, devlet alacaklarında mahsuplaşmaya gidilmesi, yüksek gümrük vergilerini indirim yapılması ve TL ile ruble arasında kurun sabitlenmesi öne çıkan maddeler oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krize çözüm aranıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN