Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DOÇ. DR. MEHMET KARACA: Rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz

Giriş Tarihi: 26.12.2014
R ahim ağzı kanserine neden olan Human Papilloma virüsünün (HPV) 100'den fazla çeşidi bulunuyor. HPV virüsünün 40 kadar çeşidi ise genital bölge hastalıklarının ilk sebepleri arasında yer alıyor.
Virüs cinsel yolla bulaşıyor

Genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşan HPV virüsü vücudun bağışıklık sistemini yenerse hastalık oluşmaktadır. HPV virüsünün sebep olduğu hastalıklar siğil ve rahim ağzı kanseri olarak iki farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir.
Siğiller genelde kanser sebebi değil

HPV virüsünün neden olduğu siğiller genellikle kişinin kendisi tarafından tespit edilebilmektedir. Genelde kanser sebebi olmayan bu siğiller daha iyi huylu olarak kabul edilen virüsler tarafından oluşturulmaktadır.
Erken dönemde belirti vermez

Gözle görülmeyen ve daha habis tip virüslerin oluşturduğu rahatsızlıklar ise kansere neden olabilmektedir. Erken dönemde belirti vermeyen bu hastalıklar genelde kadınların rahim ağzı da denilen serviksinde oluşmaktadır.
Erken teşhis için smear testi yaptırılmalı

Rahim ağzı kanserinde HPV virüsü muhakkak olması gereken bir etkendir. Virüsün bulaşmasının ardından kanserden önce başka hastalıklar oluşmaktadır. Bu hastalıklardan kansere gidiş uzun yıllar almaktadır. Kanser öncüsü olan bu hastalıklar smear (rahim ağzından yapılan test) ile tespit edilebilmektedir. Düzenli smear yaptıran kişiler daha kanser olmadan tespit edilip tedavi edilebilmektedir.
Aşılama hastalığı engellemede önemli

HPV virüsüne karşı aşılar da bulunmaktadır. Bu aşılar hem siğil hem de rahim ağzı kanserine karşı büyük oranda koruyucu olabilmektedir. 45 yaşına kadar yapılabilen aşılar genç yaşlarda kullanılırsa daha başarılı olmaktadır.
Hastalığın aşamasına göre tedavi yöntemi belirlenir

Siğiller yakılarak ya da dondurularak tedavi edilebilmektedir. Rahim ağzı kanseri veya kanser öncüsü hastalıkların ise, hastalığın aşamasına göre yakma, dondurma, ameliyat ve ışın gibi pek çok tedavi alternatifi bulunmaktadır.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DOÇ. DR. MEHMET KARACA: Rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN