Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uğur UĞURAL: 'İnsan'lık dersi

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Uğur UĞURAL: 'İnsan'lık dersi
Merhaba sağlığı değerli, yüreği güzel, ruhu güzel SABAH Akdeniz okurları. Merhaba cennet Türkiyemin bilinç dolu yaşam dostları. Sizlere söz verdiğimiz üzere çocuk-aile sağlığı, iletişim ve insan ilişkileri konulu yazılara devam ediyoruz. Bugün konuyu en başından ele alalım, hayatı konuşalım, sohbet edelim istiyorum. Geride bıraktığımız haftalarda sosyal açıdan travmatik ve üzücü olayları konuştuk. Toplumsal açıdan sağlıklı yaşam sürdürebilmek adına bazı önemli konuları paylaşmak istedim. Farkında mısınız? Kaygılarımızı artık büyütüyoruz. İçimizde saklıyoruz her şeyi. Onlara iyi bakıyor, besliyoruz. Yaşam tüm karmaşıklığı ile devam ederken içimizdeki çocuk ağlıyor. Ve kimse sesini duymuyor. Bu seslerle büyüyoruz aslında. Kocaman adamlar, güzel kadınlar oluyoruz. Oysa davranışlarımızı belirleyen en bariz etken, çocukluğumuzdan getirdiğimiz algılayış. Hayatı nasıl gördüğümüz ne duyduğumuz önemli. En son ne zaman kendinizle başbaşa kaldınız? Kendi iç sesinizle konuşmayalı, ne kadar oldu? Çünkü davranış alışkanlıklarımız geçmişten geliyor. Farkında olsak da olmasak da bilimsel gerçek bu. Eğer sıkça 'kusura bakma, aslında böyle demek istemedim-seni istemeden kırdım' diyorsak bir ara yüzleşmemiz gerekiyor içimizdeki çocukla. Öğretmen, doktor, avukat, mühendis olabiliriz. Okula gitmemiş bireyler de olabiliriz. İster eğitim görün ister görmeyin. Dünyanın bir ucunda doktora dahi yapsanız çocukluk yaşamınız bir nefes kadar yakındır size. Çocuklarımızın yetişmesini olumsuz yönde etkileyecek yüzlerce konu var. Bilinçli ama 'istemeden' yaptığımız onlarca davranış sıralayabilirim. Çoğunun kendi çocukluk anılarımız ve öğrenilmiş davranışlarımız olduğunu söylesem? Şu an bu yazıyı yazarken gönderdiğiniz mailleri okuyorum. Hem mağdur hem de pişmanlık içinde olan anne ve babaları cesur yürekleri için tebrik ediyorum. İnsanın kendi ile yüzleşmesi büyük bir adımdır. Çocuğa kötü davranma-boşanma ve çocuktaki etkileri - erken yaşta anne olan bireylerin çocuklarını etkileyiş biçimi - çocuklarda kaygı ve heyecanlar - çocuk eğitimdeki hatalar - çocuklarda yanlış beslenmenin sonuçları ileriki haftalarda işleyeceğimiz konular arasında.

ANAHTAR FARKINDALIK

Aslında sizin sorularınız, bizim yazdıklarımız ortak bir noktaya işaret ediyor. 'Farkındalık.' Bu soru ve cevaplar toplumsal anevrizmanın yansıması. Birey, her yaşta kendi özdeşleşmesini yapabilir. Herkes yaşamda varoluşunun, kendi varlığının ve amaçlarının farkında olabilir. İçimizde varolanı büyütür, dışımıza yansıtırız. Ne bir fazla ne bir eksik...

HAFTANIN BİLİNÇ NOTU

Bir toplumun en önemli hazinesi nedir diye sorsam size? Haftaya cevapları bekliyorum. İpucu vermek açısından; Antalya Sema Yazar Polikliniği sorumlu hemşiresi Cemile Kara'nın 71 yaşındaki Yaşar Teyze'yi birkaç gün önce nasıl hayata bağladığını örnek göstermek isterim. Yaşar Teyze'nin tahlil sonucunda, ölümcül boyuttaki kan şekeri değerini 'farkederek' binbir güçlükle hastasına ulaşıp ambulansla hastaneye kaldırılmasını sağlayan ve Yaşar Teyze'nin hayatını kıl payı kurtaran Cemile hemşirenin farkındalığını biraz düşünmenizi rica ediyorum. Ben uzunca süre elimde telsiz hastane muhabirliği de yaptım. Belki rutin bir haber gibi gözüküyor. Ancak bu olay; toplumsal anevrizma yaşadığımız şu zor günlerde dönüp kendimize bakmamızı gerektiren ders niteliğinde bir haber. 'İnsan'ın insana verdiği genel anlamdaki değer açısından toplum olarak neredeyiz? Çünkü çoğu zaman yanı başımızdaki yaşamların farkında dahi olamıyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uğur UĞURAL: 'İnsan'lık dersi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN