Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütün gözler Moskova'da

Giriş Tarihi: 18.3.2015
Bütün gözler Moskova'da

Antalya turizminin kaderi bugün başlayacak olan Moskova Turizm Fuarı'nda şekillenecek. Antalya'da artık tüm gözler Moskova'ya çevrilmiş durumda

Antalya'nın gözü kulağı, Moskova'da 14-18 Mart tarihleri arasında düzenlenen ITM Intourmarket'in hemen ardından bugün başlayacak olan MITT Moskova Turizm Fuarı'nda. Antalya'ya Almanya ile birlikte en çok turist gönderen ülke olan Rusya'da ortaya çıkan ekonomik kriz sonrası turizmcilerin akıllarında oluşan sorular, bugün Moskova'da başlayacak olan MITT Moskova Turizm Fuarı'nda yanıt bulacak. Antalyalı turizmciler, bu sezonun en problemli pazarı Rusya'da oluşacak düşüşü en aza çekebilmek için Moskova'ya çıkarma yapıyor. Antalya turizminin tüm aktörleri Moskova Turizm Fuarı'nda boy gösterecek. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de fuar kapsamında Moskova'yı ziyaret ederek önemli görüşmeler gerçekleştirecek. Türkiye, MITT Moskova Seyahat ve Turizm Fuarı'nda ilk düzenlendiği yıldan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından aralıksız temsil ediliyor. Bakanlık bu yıl bin 254 metrekare ile fuarın en büyük katılımcısı olacak.

DESTEKLER ANLATILACAK

Sektörün devlerini buluşturan ve bu yıl 22'ncisi düzenlenen fuara katılacak olan Bakan Çelik'in, Rusya Kültür Bakanı Viladimir Medinsky ve Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Oleg Safonov ile görüşmesi planlanıyor. Ayrıca Rus tur operatörü temsilcileri ile bir araya gelecek olan Çelik, Türk turizm temsilcilerini de ziyaret edecek. Çelik görüşmelerde, geçen ay Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ve Rusya'yı da kapsayan uçaklara ek yakıt desteğini ve tur operatörlerine sağlanacak kolaylıkları anlatacak. Çelik'in kurmaylarıyla birlikte Türkiye turizmi açısından büyük önem taşıyan Rusya pazarında yapacağı bu görüşmelerin olumlu sonuçlar doğurması bekleniyor.

RUSYA ÖNEMLİ PAZAR

Yurtta yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmelerin, ülke ekonomisinin lokomotifi konumunda olan turizm sektöründe dalgalanmalar yaşatabileceğini belirten Bakan Çelik "Geçen sene de bazı krizler vardı ama buna rağmen biz sektörle el ele vererek turizmimizi ayakta tuttuk. Dünya ortalamasının üstünde daha da büyük bir gelişme sağladık. Bu yıl da bize turist gönderen ülkelerde yaşanan ekonomik kaynaklı krizlerin aşılması için elimizden geleni yapacağız. Turizmde pazar payını kaybetmemek, var olan pazarı daha da arttırmak için tüm imkanlarımızı sektörle birlikte değerlendireceğiz" dedi.

TANITIM VE DESTEK

Rusya'nın Türkiye için önemli bir Pazar olduğunu belirten Bakan Çelik, "Ruslar için de biz önemli bir turizm destinasyonuyuz. Ülkemize gelecek bir turisti bile kaybetmek istemiyor, Rusya'dan gelen turist sayısında bu yıl da artış olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda hem tanıtım faaliyetlerini artıracağız hem de maddi bir takım destekler sağlayacağız" dedi.

INTOUR SÖNÜK GEÇTİ
Öte yandan MITT Moskova Fuarı'ndan hemen önce gerçekleştirilen Intour Market'in sönük geçmesi turizmcileri üzdü. Fuara katılan az sayıdaki otelci, Rusya pazarında bu yıl işlerin iyi gitmeyeceğine ilişkin bugüne kadar yapılan değerlendirmelerin fuar havasında ortaya çıktığını söyledi. Katılımcılar, genel durumu değiştirmeyeceğine ilişkin beklentilere rağmen MITT Moskova Fuarı'nı da beklemek gerektiğini belirttiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütün gözler Moskova'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN