Havamız öldürüyor

Türk Toraks Derneği Kongresi'nde, Türkiye'de hava kirliliğinden ölen insan sayısının trafik kazalarından çok daha fazla olduğu vurgulandı

Giriş Tarihi: 5.4.2015
Havamız öldürüyor
Göğüs Hastalıkları Uzmanlık Derneği olan Türk Toraks Derneği'nin( TTD) 18.Yıllık Kongresi, Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek bölgesinde devam ediyor. Kongreye göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi ve çocuk göğüs hastalıkları alanlarından yaklaşık olarak 1400 doktor katılırken, bir çok konuda son gelişmelerin detaylı olarak ele alındığı 71 oturumda, yurt içi ve yurt dışından, alanında deneyimli 400'e yakın doktor ise konuşmacı olarak bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.

TÜTÜN VE KÖMÜR AYNI

Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Genel Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu vermek istedikleri mesajın 'KOAH öldürme sırası olarak 4'üncü sırada ve korunabilir bir hastalık' olduğunu söyledi. Dünyada yaklaşık olarak yılda 7 milyon insanın hava kirliliğinden öldüğünü ifade eden TTD Hava Kirliliği Görev Grubu Başkanı Doç. Dr. Haluk Çalışır, "Hava kirliliğinden yılda Türkiye'de 28 bin kişi hayatını kaybetti. Bu oran trafik kazalarından daha fazla bir sayı. Tütün neyse kömür de öyledir" diye konuştu.

GRİP BU YIL AĞIR GEÇTİ

Gribin bu sene çok ağır geçtiğini dile getiren Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç ise, "Bu sene yoğun bakıma yatıracak kadar ağır ağır solunum yetmezliklerine yol açtığını gördük. İki yıl önce H1N1 salgın yaptığında toplumda bu hastalığı geçirenler bağışıklık kazandılar" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havamız öldürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN