Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elvan: Dersimize çalıştık

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Elvan: Dersimize çalıştık

Turizm geliri ve ihracattaki düşüklüğe dikkat çeken Antalya Milletvekili Adayı Elvan, sorunlar için reçetesini hazırladı. Elvan, Silikon Vadisi'ne rakip Teknoloji Yaylası önerdi

AK Parti'nin Antalya birinci sıra milletvekili adayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Milletvekili adaylığında takım kaptanı olarak belirlediği Elvan, hem 'Nasıl bir Antalya olmalı' başlığında açıklamada bulundu hem de ulaşım yatırımlarıyla ilgili müjdeler verdi. Elvan'ın Antalya'yla ilgili en dikkat çekici iki tespiti turizm gelirinin ve ihracatın düşüklüğü oldu. Elvan, turizmle ilgili sorunların çözümü için, "Turizm Bakanı olmaya gerek yok, Antalya milletvekili olarak her sorunun çözümü için varım" dedi. Her ilçe için ayrı olarak hazırladığı 'ilçelerin özellikleri, sorunları, vatandaş talepleri, öncelikleri' dosyasını gösteren Elvan, "Dersimize çalıştık" dedi.

ANTALYA'NIN POTANSİYELİ


AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, milletvekili adayları Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç ve Sena Nur Çelik'in de katıldığı toplantıda, Lütfi Elvan'ı eşi Zeliha Elvan da yalnız bırakmadı. Antalya'nın inanılmaz bir potansiyeli olduğunu hatırlatan Elvan, "Bitkisel üretimde Türkiye birincisi. Turizmde de ilk sırada olan bir il. 12 milyonun üzerinde turist gelen bir il. Okuma yazma itibariyle ilk sırada. Nüfus sayısında beşinci sırada. Doğal ve arkeolojik değerleri ortada. Tüm bunlar Antalya'da çok şeyler yapılabileceğini göstermektedir" dedi.

NASIL BİR ANTALYA


Elvan, 3 başlık halinde 'Nasıl bir Antalya' istediğini anlattı. Elvan'ın ilk sırasında düşük turizm gelirinin yükseltilmesi geldi. Elvan, "Antalya 12 milyonun üzerinde turist ağırlamasına rağmen, oldukça düşük bir gelir elde ediliyor. Gelen turist sayısıyla, turizmden elde edilen gelir arasında uçurum var. Bunun anlamı şu, Antalya'ya yurtdışından gelen turistlerin gelir düzeyi genellikle daha alt düzeyde. Yurt dışından gelecek turistlerin daha üst gelir grubundan gelmesi gerekiyor. Bu konuda atılması gereken adımlar var. Antalya'nın gelirini daha da yukarı çekecek eylem planımızı, politikamızı, stratejimizi ortaya koymalıyız" dedi. Elvan, bunun için deniz, kum güneş üçlüsüne bağlı turizmin yerine tematik turizmin gelişmesi gerektiğini belirterek, "Havalimanından otele geliyorlar, otellerinde kalıyorlar, otelden havalimanına, oradan da memleketlerine dönüyorlar. Antalya'nın arkeoloji, tarih, doğal güzellikleriyle ön plana çıkmasını öncelemeliyiz. Turizmi çeşitlendirmeliyiz" dedi. Elvan, bu çeşitlerin başında spor, sağlık, kongre turizminin geldiğini ifade etti. Turizmde geliri yükseltmenin yanı sıra Elvan'ın diğer iki başlığı ise Antalya'nın 'Teknoloji Yaylası' ve 'Entelektüel çekim merkezi' haline gelmesi oldu. Lütfi Elvan, başta yazılım olmak üzere Antalya'nın dünyanın yetişmiş profesyonel ekibi çekebilen bir teknoloji merkezi olması gerektiğini savundu. Antalya'yı Silikon Vadisi benzeri bir Teknoloji Yaylası haline getirecek projeler hazırlanması gerektiğini söyleyen Elvan, bu alanda ilk adımın Antalya'da Akıllı Kent projesinin uygulanması olacağını kaydetti.

DAVOS, CENEVRE, ANTALYA


Antalya'nın G20 toplantısı ve 2016 EXPO'suna ev sahipliği yapacağını hatırlatan Elvan, "Antalya entelektüel bir çekim merkezi olabilir. Davos örneklerden bir tanesi. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi Cern'e ev sahipliği yapan Cenevre bunlardan bir tanesi. Bizim bu alanda çalışmamız gerekir" diye konuştu.

İHRACATIN İLACI

Antalya'nın 1 milyar dolarlık ihracatla 17'nci sırada olduğunu hatırlatan Elvan, "Ekonomik sosyal göstergelerde ilk sıralarda olan Antalya, ihracatta neden 17'nci sırada, bunu sorgulamalıyız. 1 milyar dolar ihracat, Antalya için çok düşük bir rakam" dedi. Elvan, Antalya'nın hak ettiği ihracat payını alabilmesi için ilk önceliğin hızlı tren olduğunu söyledi. Ardından Antalya'da 'lojistik merkezin' mutlaka kurulması gerektiği dile getiren Elvan, "Bu yatırımlar, Antalya'dan gidecek sevkiyatın daha kolay ve daha ucuz olarak yapılması demek. Bu rekabet gücünün artması, ihracatın artması demek" diye konuştu.

TIKANAN DAMARLARI AÇACAĞIZ

Görev yaptığı bakanlığın kamu yatırımlarının yüzde 49'unu gerçekleştirdiğini hatırlatan Lütfi Elvan, "Kalkınmada olmazsa olmazların ilk sırasında beşeri sermaye, nitelikli insan altyapısı, ikinci sırasında ise ulaşım gelir. Ulaştırma sektörü bir ilin gelişmesi için çok önem arz eder. Ulaşım ve erişimde Türkiye'nin tıkanan damarlarını açacağız. Antalya'da da tıkanan damarlar var, onları açacağız" dedi. Antalya'da 12 yılda 300 kilometrenin üzerinde bölünmüş yol yaptıklarını hatırlatan Elvan, yatırımların artarak ve hızlanarak devam edeceğini söyledi.

LÜTFİ ELVAN'DAN ULAŞIM PROJELERİNDE SATIR BAŞLARI

Karayolları
Projesi tamamlanmış olan yollarımızın ihalesine yakın zaman da çıkılacak. Projesi yapılmamış yolların proje yapım çalışmasına başlandı.
Antalya Burdur yolunu daha da kısaltmak istiyoruz.
Birkaç yeri tünelle geçeceğiz.
Mersin güzergahında 24 tünelimiz var. Bu tünellerden bir tanesini açtık. Diğer tünel çalışmaları devam ediyor. Yakın sürede 6 tünel daha açacağız.
Kemer üzerinden Kumluca, Kaş, Kalkan istikametinde sıkıntı var. Ona yönelik program hazırladık.
Sahil kesiminde de batıya doğru yatırımları hızlandıracağız.
Isparta ile olan bağlantıda Dereboğazı yoluna yönelik çalışmalar devam ediyor. Bunu hızlandıracağız.
İlçelerin kent merkeziyle bağlantısında eksiklikler var. O konuda çalışmaları hızlandıracağız.
Antalya-Alanya güzergahında projemiz hazır. Otoyolun yapımına 2015'te başlayacağız.
Deniz ulaşımı
Deniz taşımacılığını aktif hale getirme konusunda çalışıyoruz. Alanya-Antalya bağlantısı veya Kemer-Tekirova'ya hatta Kaş bağlantısına yönelik bir çalışma içerisindeyiz.
Kurvaziyer limanı, yat limanı projeleri gündemimizde.
Balıkçı barınakları talepleri var, bunları gerçekleştireceğiz.
Demiryolu
Antalya-Isparta-Burdur-Afyon-Eskişehir güzergahının projesi tamamlandı. Hedefimiz bu yıl, en geç 2016'da Antalya-Eskişehir hattının ihalesine çıkmak. Bu tamamlanınca, Antalya'dan çıkan bir vatandaşımız, İstanbul'a, Konya ve Ankara üzerinden istediği yere hızlı trenle ulaşabilecek.
Antalya'dan Konya'ya, Nevşehir ve Kayseri'ye uzanan hattımız var. Turizm amaçlı düşünüyoruz bu hattı. Binlerce turistin bu hat üzerinden gidip geleceğini düşünüyoruz.
Kent içi 18 kilometrelik raylı sistem çalışmalarımız devam ediyor. EXPO'ya kadar Aksu'ya kadar olan bölümü yetiştireceğiz.
Hafif raylı sistemin Aksu'dan sonra Alanya'ya kadar gitmesiyle ilgili bir talep varsa, bunu otururuz, çalışırız, fizibilitesini yaparız. Eğer katkı sağlayacak bir proje olduğu ortaya konulursa biz o zaman hayata geçiririz. Projesini yaptıracağım.
Havayolu
Çapraz uçuşlar gerçekleşmesini planlıyoruz. Ankara-
Antalya arasında THY seferleri 1 Mayıs'ta başlayacak.
Bunun gibi sadece İstanbul, Ankara değil, Karadeniz'den, Doğu illerinden uçuşların olmasını istiyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elvan: Dersimize çalıştık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN