Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunu da yaptılar

Fethiye'de dalış turizmine katkı için batırılan dev gemi, hurdacılar tarafından dinamitlenip parçalandı ve satıldı

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Bunu da yaptılar
Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Türkiye'nin en gözde dalış merkezlerinden Dalyan Deresi açıklarına 2012 yılı Nisan ayında batırılan 'TCSG 121' isimli Sahil Güvenlik gemisi, dalış okullarının umudu olmuştu. Askeri geminin batırılması ile ilgili su altında çekilmiş görüntüler ise ilçenin tanıtımı için kullanılmıştı.

DİNAMİTLE PATLATTILAR

Ancak yaklaşık 28 metre derinlikteki batığı hurdacıların dinamit kullanarak parçalayıp bazı bölümlerini götürmelerinin deniz dibinde oluşan florayı da katlettiği ileri sürüldü. Türkiye'nin hemen her bölgesinin yanı sıra yurt dışından da kış mevsiminde bile Fethiye'ye turist gelmesini sağlayan batığın parçalanması, dalış turizmine darbe vurdu. Türkiye Su Altı Federasyonu Fethiye Dalış Merkezleri Bölge Temsilcisi Selami Tunçeli, "Şu anda batık, bir leş haline gelmiş. Maalesef 3-5 kuruş paranın peşinde olan hurdacı arkadaşlarımız dinamitlemişler. Geçen sene 4 bin kişi daldırdım. Tüm odaları, içindeki tüm yatakhanesini, kaptan köşkünü her şeyini gezebiliyorduk. Şu anda teknenin içine girebilecek vaziyeti yok. Türkiye'nin en büyük batığıydı. Şu anda bir batığa değil leşe dalıyorsunuz" dedi.

YILDA 10 BİN KİŞİ DALIYOR

Yılda 10 bin kişinin bu bölgede batık için dalış yaptığını kaydeden Tunçeli, "Bu sene maalesef o sayıyı bulamayacağız. Çünkü 28 metrede bir leş yatıyor. Bu bölge aslında koruma altında. Ancak tahribatı yapan arkadaşlar gece çalışıyorlar. Üzerine koyduğumuz şamandırayı bile almışlar. 50-100 lira için bunu yapmışlar. İçimiz kan ağlıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunu da yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN