Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih Antalya'yı yazacak

'Beş Çiçekli Altın Şehir' ödüllü Antalya, G20 ve EXPO'ya hazırlanıyor. Başkan Menderes Türel, Antalya'nın sadece Türkiye'nin değil, dünyanın 'Süper Ligi'nde olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.10.2015
Tarih Antalya'yı yazacak
Birleşmiş Milletler bünyesinde oluşturulan Güçlü Şehirler Ağı'nın 20 üyesinden bir olan ve Belediyeciliğin Oscar'ı Çiçek Açan Şehirler Yarışmasında 'Beş Çiçekli Altın Şehir Ödülü'nü kazanan Antalya'nın önce G-20 zirvesinde dünya liderlerini ağırlayacağını sonra da EXPO 2016'ya ev sahipliği yapacağını ifade eden Menderes Türel, "Antalya dünya süper ligine çıkıyor" dedi.

TÜM DÜNYA KONUŞACAK

G-20 zirvesinin Antalya için büyük fırsat olduğunu dile getiren Türel "Her G-20 zirvesinden sonra bir deklarasyon yayınlanıyor. O deklarasyon Antalya deklarasyonu olarak tarihe geçecek. Bundan 20 sene, 50 sene sonra Antalya'nın adıyla anılacak tarihi bir belge olacak" diye konuştu. G-20 zirvesine en iyi şekilde hazırlandıklarını anlatan Türel, "Tüm devlet kurumları ile mükemmel bir ekip çalışması yürütüyoruz. Yetiştirmemiz gereken projeleri yetiştirme gayretindeyiz. Gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

PEYZAJ VE ALTYAPI

Türel, yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: "Güzergah üzerindeki güzelleştirme çalışmaları en çok önemsediğimiz konu. Özellikle orta refüjlerin güzelleştirmesine ağırlık veriyoruz. Antalya içinde çok önemli bir sorunumuz yok ama Aksu'dan sonraki kısım, özellikle Belek'e kadar olan alanda ciddi şekilde peyzaj çalışması yürütüyoruz. Belek'te o tarihte şiddetli bir yağış olması ihtimaline karşı yağmur suyu drenaj kanallarını da bir taraftan elden geçiriyoruz." Kundu ve Belek arasını 4 dakikaya indirecek protokol yolu yapımının da son sürat devam ettiğini belirten Başkan Menderes Türel, "Aksu ve Beşgöz Deresi üzerine köprüler yapıyoruz. Yol açma ve asfaltlama çalışmaları hızla devam ediyor. Zirveden sonra bu yolu EXPO'ya bağlayacağız" dedi. Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü noktayı akşam uçakla gelenleri hoş bir manzara ile karşılamak için ışıklandırmayı düşündüklerini ifade eden Türel, "Orayı aydınlatma projesi ile Niagara Şelalesi gibi müthi�� bir manzaraya kavuşturacağız. Liderler daha havada iken bu görsel şölen ile karşılanacak" dedi.

ANTALYA İÇİN TEŞEKKÜR

G-20 Zirvesinin Antalya'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu'nun destekleri ile yapılacağını ifade eden Türel "Bu vesileyle Antalya'ya verdikleri önem açısından de kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarih Antalya'yı yazacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN