Taksilerde güvenli dönem başlıyor

Antalya'da seyreden 3 bin 750 taksi, tek merkezden 24 saat takip edilecek. Taksilere ücretsiz takılacak GPS ve navigasyon sayesinde, taksici cinayetleri tarihe karışacak

Giriş Tarihi: 30.10.2015
Taksilerde güvenli dönem başlıyor
Antalya Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, kent merkezindeki taksilerin tamamında sürücü ve yolcunun can güvenliği için alarm sisteminin önümüzdeki 2 ay içinde devreye gireceğini açıkladı. Antalya'da taksici cinayetlerine karşı, can güvenliğini korumak amacıyla hazırlanan proje, hayata geçiriliyor. Antalya trafiğinde seyreden 250'si Kemer'de olmak üzere toplam 3 bin bin 750 taksinin tek çatı alında toplanmasını sağlayacak sistem sayesinde araçlar, 24 saat merkezden takip edilecek. Tehlike anında sürücünün vereceği uyarı ile birlikte aracın yeri anında belirlenecek. Taksi Yönetim ve Takip Merkezi projesi çerçevesinde ücretsiz takılacak GPS ve navigasyon sayesinde aracın yeri hızla polise bildirilecek.

DURAKTAN ÇAĞRILACAK

Güvenlik sistemini takacak şirket belirlenerek önümüzdeki 2 ay içinde taksilere alarm takılmaya başlanacak. Yeni proje ile 112 Hızır Acil Çağrı Merkezi'yle bağlantı kurulması için yol haritası çıkarılarak, taksi durakları, park yerleri, araçların durak ile entegrasyonu, araç takip sistemi devreye girecek. Taksilere ücretsiz takılacak GPS, navigasyon canlı olarak izlenecek. Navigasyon sayesinde adres bulma, trafik bilgileri görülebilecek. Araçlara yerleştirilecek alarm butonu ile şoför tehlike anında merkeze alarm sinyali gönderebilecek. Araç içi kamera ile alarm butonuna basıldığında merkeze araç içinden görüntü ulaşacak. Müşteri telefonla veya internet üzerinden taksi talebinde bulunacak.

DAHA GÜVENLİ OLACAK

Antalya Şoförler Odası Başkanı Mehmet Ali Alkan, yeni devreye girecek sistem ile taksicilerin can güvenliği sorununun ortadan kalkacağını söyledi. Sistemin 5 yıl öncesinde çok pahalı olduğunu ancak bugün gelinen noktada şoför esnafına yük bindirmeden taksilere alınacak reklam sayesinde bu sistemin kurulacağını da belirten Alkan, "Alınacak reklam ile kurulacak sistemin ücretini karşılayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksilerde güvenli dönem başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN