Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turizm sektörüne bir BAKAN var

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın katılımıyla Antalya'da yapılan 'Turizm Zirvesi'nde dile getirilen talepler Bakanlar Kurulu'na sunulacak

Giriş Tarihi: 6.12.2015
Turizm sektörüne bir BAKAN var
Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Rusya'yla yaşanan uçak krizi sonrası destek beklentisine giren turizmcilerle bir araya geldi. Toplantıya Antalya turizm sektörünün hemen tüm aktörleri eksiksiz katıldı. Bakanlık görevine gelmesinin ardından ilk Antalya ziyaretini gerçekleştiren Ünal, toplantı öncesi turizmcilerle tek tek tanıştı. Toplantıda Rusya tarafından uygulanmaya başlanan turizm sektörüne yönelik yaptırımların, Türkiye turizmine etkileri ve alınacak tedbirler değerlendirildi. Turizm zirvesi yaklaşık 2.5 saat sürdü. Toplantı sonrasında Bakan Mahir Ünal, turizm sektörü temsilcilerinden aldığı talepleri, Pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısında sunacağı açıklandı. Sektör temsilcilerinin talepleri ayrıca Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da tartışılacak. Bakan Ünal, Rusya krizinden bir fırsat yaratılabileceğini söyledi.

?3 ANA BAŞLIK


Toplantı sonunda bir değerlendirme yapan Bakan Mahir Ünal, turizmcilerden gelen taleplerin 3 ana başlıkta toplandığını açıkladı: "Bunların ilki tanıtım ve pazarlama ile halkla ilişkilere ilişkin sorunlar. İkincisi havayolu taşımacılığına ilişkin imkan ve kolaylıklar. Sonuncusu ise turizm destinasyonlarının yönetimi ve mevzuat düzenlemeleri."

ACİL VE ÖNCELİKLİ SORUNLAR


Yakın ve uzun vadede neler yapılması gerektiği konusunda fikir alış verişinde bulunduklarını anlatan Bakan Ünal, "Sektör temsilcilerinin hem destek mahiyetinde, hem de sorunların çözümüne ilişkin talepleri ve önerileri oldu. Biz bu talepleri Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısı gündeminde ele alacağız. Daha sonra da Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda bu konuları görüşeceğiz. Sektör temsilcilerinin öncelikli ve acil bazı sorunları var. Onların çözümüne ilişkin hızlı bir hareket içinde olacağız" diye konuştu.

SEKTÖRÜ BİZİM İÇİN DEĞERLİ


35 milyar dolara ulaşan turizm sektörünün hacminin kendileri için kıymetli olduğunun altını çizen Bakan Ünal, "Şu anda turizm alt yapımız adeta bütün dünyada örnek gösteriliyor. Diğer ülkelerden incelemeye gelen birçok sektör temsilcisi var. O yüzden biz sektörün sorunlarını öncelikli olarak görüyoruz ve sektörün bu süreçten etkilenmemesi için gerekli tedbirleri alacağız" diye konuştu.

1.5 YILDIR DÜŞÜŞ VAR


Rusya'dan gelen turist sayısında uçak krizi öncesi de bir düşüş yaşandığını hatırlatan Bakan Mahir Ünal, "Rusya Federasyonu pazarı ile ilgili olarak son 1.5 yıldan pazarda bir daralma vardı. Rusya'nın yaşadığı ekonomik sorunlar ve içe kapanma nedeniyle, pazarda bir daralma söz konusuydu. Sektörün bu alanda etkilenmemesi gerekenleri yapacağız" dedi.

YAKIT DESTEĞİ


Bakanlar Kurulu gündemine gelmeden destekle ilgili talepleri açıklamak istemeyen Bakan Ünal, sadece daha önce de açıkladığı yakıt desteğinin 2016 Ocak-Mart dönemini de kapsayacak şekilde uzatılması ve kapsamının genişletilmesi yönünde bir çalışmaları olduğunu söylemekle yetindi.

ANTALYA'NIN YILDIZI PARLIYOR


Bakan Ünal, Antalya'nın her geçen yıl daha fazla göz önüne çıktığının altını çizerek, "Antalya'nın G20 tarihinde en iyi zirve toplantısına ev sahipliği yapmış olması Antalya'nın yıldızını daha da parlattı. Öncelikle Antalya'nın dünya üzerinde oluşan bu parlak algısını hem sürdürülebilir kılmak istiyoruz" diye konuştu.

2 GÜNLÜK ÇALIŞTAY GELİYOR


Rusya ile uçak kriziyle ilgili alınacak tedbirlerin konuşulacağı toplantıların devam edeceğini açıklayan Bakan Ünal, şöyle konuştu: "Bu toplantı Antalya'ya ilişkin. Önümüzdeki ay içinde Türkiye turizmine dönük daha kapsamlı bir toplantıda sektör temsilcileriyle yeniden bir araya geleceğiz. Yaklaşık iki günlük bir çalıştay planlıyoruz. Sektörün tüm sorunlarının masaya yatırılacağı ve sektörün devlet tarafından önümüzdeki süreçte nasıl desteklenmesi gerektiği, diğer taraftan yeni bir turizm stratejisi belgesi hazırlanması gerekliliği ve bu konuda önümüzdeki 4 yılda yapılması gereken yasal düzenlemeler, bunların hepsini konuşacağımız daha büyük ve geniş bir toplantı yapacağız."

YAPISAL TEDBİRLER

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu süreçten turizm sektörünün en az şekilde etkilenmesi için çalışacaklarının altını çizen Bakan Ünal, "Hatta bunun bir fırsata dönüştürülmesi gerektiği kanaatindeyiz. Biliyorsunuz her kriz kendi içinde birçok fırsatı barındırır. Dolayısıyla biz turizm sektörüyle birlikte oturup bu konuda telafi edici ve yapısal tedbirler neler olabilir. Bu kriz vesilesiyle turizm sektöründe atılması gereken adımlar nelerdir, bunları etraflıca ele almak ve yapısal tedbirler oluşturulmalıyız" diye konuştu.

HEMEN KRİZ MASASI OLUŞTURDUK

Uçak krizinin, hükümetin kurulduğu gün, 24 Kasım'da yaşandığını hatırlatan Bakan Ünal, "Biz krizin olduğu gün saat 16.30'da bakanlığı devraldıktan hemen sonra sayın müsteşarımız Haluk Dursun bey ve ilgili genel müdürlüklerimizle görüşerek benim başkanlığımda hemen bir kriz masası oluşturduk. Ondan sonraki süreçte de tamamen sürecin doğru bir şekilde yönetilmesi için adımlarımızı attık" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turizm sektörüne bir BAKAN var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN