Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Noel süsü Antalya'dan

Türkiye'de mangal yakmada kullanılan çam kozalağı, Antalya'dan Avrupa'ya ihraç edilen Noel çelenklerinde süs olarak kullanılıyor

Giriş Tarihi: 14.12.2015
Noel süsü Antalya'dan
Hıristiyanların Christmas veya Noel olarak bilinen kutsal bayramı ve yılbaşı kutlamaları için bu yıl yine Türk çiçekleri kullanılıyor. Antalya'da üretimi yapılan başta karanfil olmak üzere gerbera, ronanculus ve demet çiçek süslemelerinde kullanılan yeşilliklerden oluşan 50 milyon dal çiçeğin yılbaşı için ihracatı büyük ölçüde tamamlandı. Türk çiçek sektörünce kesme çiçeğin yanı sıra, Avrupa ülkelerine Noel kutlamaları için Antalya, Isparta ve Burdur'da köylüler tarafından dağlardan toplanan bitkilerden yapılan 2 milyona yakın Noel çelengi de ihraç edildi.

AYNI BAŞARI

Kesme çiçek, çelenk ve süs bitkileri ihracatından bu yılbaşındaki gelirin 10 milyon dolar civarında olduğunu açıklayan Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, yaşanan Rusya krizi nedeniyle yaşadıkları moral bozukluğundan sonra kesme çiçek ve süs bitkileri sektörünün eski rutinine döndüğünü, bu yılki ihracat rakamlarının da geçen yıl olduğu gibi 400 milyon dal civarında gerçekleştiğini açıklayarak bu rakamın 50 milyon dalını yılbaşı sevkiyatının oluşturduğunu belirtti. Yılbaşında en çok ihracatın İngiltere, Hollanda, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerine yapıldığını kaydeden Osman Bağdatlıoğlu, "Ağırlıklı 40 ülkeye ihracat yapılırken, yılbaşı nedeniyle 27 ülkeye ürün gönderiyoruz. Tahmin ediyorum ki önümüzdeki yıl sağlanacak destek ve teşviklerle sektör büyümesini sürdürecektir" diye konuştu. Kozalağın Avrupa'daki bu kutlamalarda önemli olduğunu kaydeden Bağdatlıoğlu, "Bize göre önemi olmayan, mangal yakmada kullandığımız kozalağı katma değerle ciddi bir fiyatla Avrupa'ya satabiliyoruz" ifadesini kullandı.

AVRUPA SÜS DİYOR BİZ İSE YAKIYORUZ
Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu bizim mangal yakmak için kullandığımız kozalağın katma değerle ciddi bir fiyata Avrupa'ya satıldığını açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Noel süsü Antalya'dan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN