Malazgirt hatırası

Malazgirt hatırası

EXPO 2016 alanını teftiş eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1071 yılından beri ayakta olan, barış ve mutluluğu simgeleyen zeytin ağacını alana dikti, cansuyunu verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EXPO 2016 alanında yürütülen çalışmaları incelemek üzere Antalya'ya geldi. Antalya'ya gelişinde kalabalık bir topluluk tarafından karşılanan ve Antalyasporlu futbolcu Samuel Eto'o'nun forma hediye ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanında kendisini bekleyen vatandaşlara otobüsten seslendi. Antalya EXPO 2016 hazırlıklarını yerinde incelemek üzere geldiğini anlatan Erdoğan, "23 Nisan bizim için bu yıl Antalya'da bir başka olacak. Antalya'daki çalışmaları yerinde görecek, ona göre atmamız gereken adımları da daha da süratlendirerek atacağız" şeklinde konuştu.

G20 SINAVI BAŞARILI GEÇTİ

Antalya'nın G20 zirvesi ile başarılı bir sınav verdiğinin altını çizen Erdoğan, "Tüm dünyada herkesin takdir ettiği bir G20'yi Antalya'da yaşadık. Başarılı bir zirve oldu. Ve bundan dolayı ev sahipliğinize çok teşekkür ediyorum. Takdir, tebrik ediyorum. İnşallah şimdi de botanik fuarıyla kalıcı bir fuara Antalya ev sahipliği yapacak. Ve bu kalıcı fuarın da adımlarını atıyoruz, hazırlıklar devam ediyor" diye konuştu. Ardından EXPO alanına gelen Recep Tayyip Erdoğan, burada EXPO Antalya Ajansı yetkililerden brifing aldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra EXPO alanını gezdi. Erdoğan, ardından EXPO'nun simge yapılarından EXPO Kulesi'nin yanına İzmir Ödemiş'ten transplantasyon yöntemiyle taşınan zeytin ağacını dikti.

TÜRK VARLIĞIYLA YAŞIT

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın köküne toprak attığı ve can suyunu verdiği yaklaşık 7.7 metre gövde genişliğindeki zeytin ağacının 945 yaşında olduğu açıklandı. Anadolu'nun kapılarını Türklere açan Malazgirt Savaşı'nın yaşandığı 1071 yılında toprakta can bulan ağacın, Türklerin Anadolu'daki varlığıyla yaşıt olması dikkatlerden kaçmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ağacın kendisi tarafından dikildiğini belirten plaketi de ağacın yanındaki kütüğe çaktı. Erdoğan imzalı plakette, "6 bin yıllık Anadolu topraklarında yetişen zeytin, varlığı ile bin yıllardır barışı, sağlığı ve mutluluğu sembolize ediyor. Bolluk, bereket, mutluluk ve bilgelik sonsuza dek yeryüzünden eksik olması diye EXPO 2016 Antalya anısına bu zeytin ağacı dikiyorum" cümleleri yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malazgirt hatırası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN