Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boğaçayı

’yı geleceğe taşıyacak Boğaçayı Projesi, karaya doğru 40 kilometrelik yeni bir sahil kazandıracak. Projeyle Konyaaltı bölgesindeki ciddi riski ve dalgaların tahribatı bitecek

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Boğaçayı
Antalya'da tarihin akışı ve ufkunu değtirecek, kente çok önemli katkı sağlayacak Boğaçayı Projesi'nde sona gelindi. 'nın 'Çılgın Projesi' Boğaçayı, denizden karaya doğru Antalya'ya 40 kilometrelik yeni bir sahil kazandıracak. Üniversiteler, meslek odaları, STK'lar, muhtarlar ve vatandaşların katkı koyduğu projenin temel kavramları sürdürülebilirlik, esneklik, ekonomik canlılık ve çevreye duyarlı kalkınma olarak belirlendi.

10 BİN KİŞİYE İŞ
Yatırım miktarı 1 milyar liranın üzerinde olan Boğaçayı Projesi, marka değeri haricinde, Antalya ekonomisine büyük bir katma değer kazandıracak. Esnaf, proje yapılırken ekonomik kazanç sağlayacak. Proje bittiğinde 10 bin vatandaşa iş sahibi olma imkanı sunacak ve istihdama büyük katkı koyacak. Boğaçayı Projesi içerisinde yaşam merkezleri, halka açık rekreasyon ve aktivite alanları, yat limanları, restoranlar yer alacak. Proje ile çay kenarı insanların farklı aktivitelerle eğlenebileceği bir çekim merkezi haline dönüşecek.

ÖNCELİK TAŞKIN ÖNLEME
925 kilometrekarelik bir havzayı kapsayan Boğaçayı Projesi'nde öncelikle ve taşkın önlemeye yönelik alt yapı yatırımları yapılacak. Bu anlamda ciddi bir risk ve tehlike altında bulunan Konyaaltı bölgesinde risk ortadan kaldırılacak. Etap etap yapılacak projenin ilk ayağında taşkın önleme, 2'nci ayağında kum ve çakılın yönetimi, 3'üncü ayağında deniz suyu tuzlanma çalışması ve son ayağında projenin görünen yüzü üstyapı binaları yapılacak. İlk etap olarak sahilden 2 kilometre içeriye kadar olan kısmını içerecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boğaçayı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN