Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayali spor okulu hedefi olimpiyat

Giriş Tarihi: 6.7.2016
Hayali spor okulu hedefi olimpiyat

şampiyonalarına katılan ilk down sendromlu sporcu olan Tuna er’in hayali spor lisesinde okumak. Genç okçunun hedefi ise 2020 Olimpiyatları’nda Türkiye’ye altın kazandırmak

Türkiye'de şampiyonalarına katılan ilk down sendromlu sporcu olan Tuna er, hayata okçuluk sporu ile tutundu. Antalya Spor Lisesi'nde okumak isteyen Tuna'nın, hedefi ise 2020 Olimpiyatları'na katılarak altın kazanmak.

ANNESİ HEP YANINDA
Annesi Dilek Altıner'in desteği ve yönlendirmesiyle okçuluk sporuna başlayan Tuna, kısa sürede hem sosyal yaşantısında hem de spor alanında büyük bir gelişme kaydetti. Bu gelişimi gören hocası eski milli okçu Vedat Erbay, öğrencisi Tuna'yı Türkiye Şampiyonası dahil bir çok organizasyona götürerek bir ilke imza attı. Okçuluk şampiyonalara katılan ilk down sendromlu olan Tuna, hayali ve hedefine ulaşmak için yılmadan hocası ile durmaksızın çalışıyor.

BÜYÜK GELİŞİM GÖSTERDİ
Anne Altıner, oğlu Tuna'nın bir aile dostlarının tavsiyesi üzerine okçuluk sporuna başladığını anlattı. Altıner, "Okçuluk, kurallara büyük saygı gösterilmesi gereken, disiplinli bir spor. Ayrıca dikkat toplamaya da katkısı var. Bireysel bir spor olması da kişisel gelişimi artırıyor. Bu nedenlerle Tuna'nın yolu okçuluk sporu ile kesişti" dedi. Tuna'nın yaklaşık 3 yıldır okçuluk sporuyla ilgilendiğini belirten Altıner, "İlk günlerde oku kirişe nasıl takacak diye düşünüyordum. Kurallara uyması konusunda endişeliydim. Ama Tuna inanılmaz bir aşama gerçekleştirdi. Tuna'yı bambaşka yerlere götürdü okçuluk. Kendisini ifade etmekte zorluk çekiyordu. Artık kendisini rahatça ifade edebiliyor" diye konuştu.

AYRIMCILIK İSTEMİYORUZ
Tuna'nın sosyal hayata karışmak için çok azimli olduğunu ve ayrımcılık görmek istemediğini vurgulayan Dilek Altıner, ayrımcılığa karşı olan Tuna'nın son tepkisini ise şöyle anlattı: "TEOG sınavında kaynaştırma öğrencisi olduğu için 15 dakika ek süre istedik. Ama okul yönetimi bunun yerine Tuna'yı ayrı bir sınıfta sınava aldı. Tuna buna çok tepki gösterdi. 'Ben arkadaşlarımdan neden ayrı sınava giriyorum' dedi. Çok başarılı olduğu matematik alanında bilerek soruları boş bıraktı. Haklı gördüm."

HEDEFİ BELLİ
Ramazan Savaş İlköğretim Okulu'nda ilkokulu, Kocademir İlköğretim Okulu'nda da ortaokulu okuyan Tuna'nın en büyük hayali ise Antalya Spor Lisesi'nde okumak. Anne Altıner, Tuna'nın liseye girişteki yetenek sınavlarında başarılı olabilmek için top sürme, yüksek atlama, alçaktan geçme, 20 metre koşusu ve durarak atlama çalışması yaptığını anlattı. Tuna da eğitim hayatında spordan kopmamak istediğini söyledi. Tuna, "Spor okulu okumak ve kendimi geliştirmek istiyorum. Okçuluk alanında daha iyi olmak ve ülkeme madalya getirmeyi hedefliyorum" dedi.

MADALYA ADAYI
Tuna'nın hocası Vedat Erbay da Tuna'nın okçulukta büyük bir gelişim kat ettiğini söyledi. Yaklaşık 400 sporcularının olduğunu ve bunlardan 5'inin engelli olduğunu açıklayan Erbay, "Evde ailesiyle tek kelime konuşmayan çocuğumuz vardı, burada konuşmaya başladı. Sporun gelişmede etkisini bire bir gördük" dedi. Erbay, "Tuna öyle bir ilerleme gösterdi ki artık kendi başına antrenman yapıyor. Atışları oldukça gelişti. Yarın olimpiyat madalyalı bir çocuk olacak. Bu alanda ilk down sendromlu altın madalyalı sporcu olabilir. Tuna'yı 2020 Olimpiyatları'na hazırlayacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayali spor okulu hedefi olimpiyat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN