Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müjdeyi Putin verdi: Aylar değil haftalar

Tarihi zirvenin satır aralarını Türel anlattı. Putin’in charter seferlerin yeniden başlaması için ‘aylar değil haftalar’ diyerek tarih verdiğini söyleyen Türel, müjdenin yakın olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 14.8.2016
Müjdeyi Putin verdi: Aylar değil haftalar
Rusya ile 'uçak krizi' öncesi sürece dönülmesi yolunda atılan en önemli adım olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bir araya geldiği St. Petersburg zirvesinin arka planını, heyette yer alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel anlattı. Heyete, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun önerisi ile dahil olduğunu ifade eden Türel, "Görüşmelere Antalya ile ilgili konularda katkı koyacağımız unsurlar olacaktı. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da onaylanarak ben de heyete dahil edildim" dedi.

ANTALYA'DAN İKİ MADDE
Antalya için önemli konulardan ikisinin tarımsal ürünlerin ihracatı ve olduğunu vurgulayan Türel, "Antalya için özellikle Rusya ile turizmin geliştirilmesi ve Türk turizm operatörlerinin faaliyetlerini yürütebilmesi öncelikli iki maddeydi. Kültür ve Turizm Bakanımız Nabi Avcı ile kanaatlerimizi St. Petersburg'a giderken uçakta anlattık. Kendisi de sağ olsun Cumhurbaşkanımızın konuşma notlarının içerisine charter seferlerinin yeniden başlatılması ve Türk tur operatörlerinin geçmişte olduğu gibi hukuken faaliyetlerini yürütebilmesi konusunu ekledi. Görüşme maddeleri içerisine iki madde de yer aldı" ifadelerinde bulundu.

AYLAR DEĞİL HAFTALAR
Tarımsal ürünlerin ihracatı konusunun da görüşme maddeleri arasında yer aldığını anlatan Türel, "Bu görüşmelerin ardından gerçekleşen basın toplantısında da Rusya Devlet Başkanı Putin, bu iki konuya değindiklerini bizzat söyledi. Bunların artık kısa vadede çözülmesine yönelik mutabakat sağladıklarını söyledi" şeklinde konuştu. Turizmcilerin heyecanla müjde beklediği 'charter uçuşların yeniden başlaması' konusunda Putin'in tarih verdiğini belirten Türel, "Sayın Putin'e charter seferlerin başlamasının ne kadar zaman alacağı soruldu. Sayın Putin de 'aylar değil haftalar alır' cevabı verdi. Beklenenden de kısa sürede bu sorunun aşılacağını tahmin ediyoruz" diye konuştu.

HEYETLER RUSYA'DA
Zirvenin ardından mutabık kalınan konuların çözülmesi için görüşmelerin sürdüğüne dikkat çeken Türel, "Zirveden bir gün sonra hem turizm hem de ihracat alanında heyetler Moskova'ya gitti. Kaybedilen zamanı telafi etmek adına büyük bir gayret gösteriliyor. Görüşmeler hızla sürüyor" diye konuştu.

RUSYA EN BÜYÜK TİCARİ PARTNERİMİZ
2015'TE ihracatta yüzde 19 ile en büyük pazar olan, turizmde ise yüzde 26 pay ile en büyük iki pazardan biri olan Rusya ile uçak krizi sonrası ilişkiler durma noktasına gelmişti. 24 Kasım sonrası turizmde ve ihracatta getirilen yasaklar bu işbirliğine darbe vurmuştu. Ocak-Temmuz döneminde Rus turist sayısında yüzde 97, Rusya'ya ihracatta ise yüzde 83 düşüş yaşanmıştı. Rus turistlerin büyük çoğunluğunun paket turlarla ve charter uçuşlarla geliyor olması, charter seferlerinin başlamasının önemini gözler önüne seriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Müjdeyi Putin verdi: Aylar değil haftalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN