Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbradı’ya koruma imar planı

İbradı ilçe merkezinde Koruma Amaçlı İmar Planı yapımına başlandı. Son aşamasına gelen çalışma Ekim’de bitiyor

Giriş Tarihi: 23.8.2016
İbradı’ya koruma imar planı
Konakları ve düğmeli evlerinin korunması için 2012'de 'Kentsel SİT' ilan edilen İbradı ilçe merkezinde Koruma Amaçlı İmar Planı yapımına başlandı. İbradı Belediyesi'nce, 126 bin TL bedelle Şehir Plancısı Saadettin Gündüz'e yaptırılan planla ilgili bilgilendirme toplantısı Muammer Aksoy Kültür Evi'nde düzenlendi. İbradı Koruma İmar Planı müellifi Saadettin Gündüz, plan çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve Ekim ayında Kültür ve Bakanlığı'nın onayına sunulacağını söyledi.

ARAŞTIRMA EKİBİ ÇALIŞIYOR
Plan için Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı ile Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kemal Kavas'ın da içinde yer aldığı bir araştırma ekibinin İbradı'daki tarihi evler ile cami, kıraathane, çeşme ve su kemeri gibi sivil mimarlık örneklerinin rölevelerini çıkartıp, raporlarını yazdığını belirten Saadettin Gündüz, İbradı'nın kısmen sağlam olan mimari izlerini korumanın yanı sıra halkın gelir düzeyinin nasıl artırılacağı sorusuna da yanıt aradıklarını söyledi. Gündüz, "Buraya içinde halkın da yaşadığı büyük bir tatil köyü gibi yeni bir fonksiyon kazandırabiliriz" diye konuştu.

DESTEK İÇİN TOPLU BAŞVURU
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın kültürel mirasın korunmasına önem veren birisi olduğunu hatırlatan Saadettin Gündüz, devletin 2017 yılı proje ve onarım desteğini almak için ev sahiplerinin toplu başvuru yapmasını önerdi. Gündüz, "Ev sahipleri 2016 yılı Kasım ayından önce Bakanlığa topluca başvurduğu takdirde eski evlerin onarımı için verilen desteği alma olasılığı artar. Başvuru işlemlerinizi bizzat ben takip edeceğim" dedi. Öte yandan imar planı bilgilendirme toplantısına, Belediye Başkanı, AK Parti ve CHP ilçe yöneticileri, mahalle muhtarları ve ilgili kamu kurumu ve meslek odası temsilcilerinin hiçbirisinin katılmaması dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbradı’ya koruma imar planı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN