Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi teknelerine OHAL yönetmeliği

Giriş Tarihi: 15.9.2016
Gezi teknelerine OHAL yönetmeliği

’da 3 Eylül’de 2 kişinin ölümü ile sonuçlanan gezi teknesi faciasından sonra Kaleiçi Yat Limanı Yönetmeliği değiştirildi. Yolcu sayısı 45, tekne boyu 24 metre ile sınırlandırıldı

Antalya'da 3 Eylül'de Konyaaltı sahili açıklarında 79 yolcu ve 7 mürettebatıyla alabora olup batan Kurt-C isimli teknede iki kadının ölümü ile sonuçlanan facia yönetmelik değiştirtti. Büyükşehir Belediyesi, Yat Limanı'nda düzeni sağlamak için önemli bir adım attı. Kaleiçi Yat Limanı'nda OHAL'i andıran çalışma ile 'Kaleiçi Yat Limanı'nı Kullanan Günübirlik Gezi Tekneleri Yönetmeliği' sil baştan değiştirildi. Taslak Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edildi.

EN FAZLA 45 YOLCU OLACAK
Sert önlemlerin alındığı yeni yönetmelikte tekneler standarda bağlandı ve yolcu sayısı sınırlandırıldı. Buna göre, teknelerin eni en fazla 5 metre, boyu ise en fazla 24 metre olacak. Teknelerin Kaleiçi Yat Limanı kalkışlı seferlerde taşıyabileceği yolcu sayısı da en fazla 45 kişi olacak. Batan Kurt-C isimli teknenin 86 kişiyle sefere çıkması, tekne kapasiteleriyle ilgili tartışmayı da beraberinde getirmişti. Teknelerde, yolcu kapasitesini artırmak için 2 -3 katın ilave edilmesinin alabora tehlikesini artırdığı belirtilirken, yaşanan son kazada da buna benzer bir durum olduğu iddia edilmişti.

MAKSİMUM 49 TEKNE
Kaleiçi Yat Limanı'nın derinliği, tekne bağlama yerleri kapasitesi ve teknelerin manevra alanı gibi fiziki şartları sebebiyle bağlama sözleşmesi imzalanabilecek tekne işleticisi sayısı da 49 olarak belirlendi. Bunun dışında kalan teknelerin Kaleiçi Yat Limanı'nda demirlemesine izin verilmeyecek. Bağlama sözleşmesi yapılacak tekne işleticileri de yapılacak ihale sonucu belirlenecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne yada Yat Limanı İşletmesi'ne borcu olan tekne işleticileri ile bağlama sözleşmesi imzalanamayacak.

GÜZERGAHLAR DEĞİŞTİ
Yeni hazırlanan yönetmelikte güzergahlar konusunda da standart oluşturuldu. Buna göre Yat Limanı çıkışlı turlar, 1 saat, 2 saat ve 6 saat olmak üzere üç gruba ayrıldı. Yat Limanı Hıdırlık Kulesi, Korsan Mağarası-Falezler, Dilektaş-Akra Barut Oteli güzergahı her üç güzergahın da ortak noktaları oldu. 2 saatlik turlarda bunlara ek olarak Fosforlu Mağara-Fener-Düden Şelalesi eklendi. 6 saatlik turlarda ise Düden Şelalesi sonrası Sıçan Adası ve Konyaaltı Plajı güzergaha dahil edildi. Facia sonrası olağanüstü hazırlanan yönetmeliğe göre Kaleiçi Yat Lima'nda gezi teknelerine yolcuların binişi ve inişi için özel güvenlik önlemleri alınacak. Yeteri kadar biniş ve iniş yerleri oluşturulacak. Yetkili kooperatif tarafından biniş ve iniş yerleri kontrollü geçiş özelliği olan kapılar konarak denetlenecek. Hem tekne girişleri hem de tekne içleri güvenlik kameraları ile tur boyunca izlenecek. Güvenlik kamerası kayıtları bir ay boyunca saklanacak. Teknelere biletsiz yolcu alınmayacak. Binişlerde özel güvenlik ve bilet kontrolü yetkili kooperatif tarafından sağlanacak. Yolcu alan gemilerin isimleri, personeli ile toplam yolcu sayısı liman işletmesine bildirildikten sonra sefere çıkılacak. Yönetmelik onay için Sayıştay'a gönderildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi teknelerine OHAL yönetmeliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN