Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalışkan: Sahillerimiz plaja dönüştürülmeli

Giriş Tarihi: 16.11.2016
Çalışkan: Sahillerimiz plaja dönüştürülmeli

MTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Çalışkan, şehir içindeki sahil şeridinin plaja dönüştürülerek, deniz kenti Mersin’de halkın denizden daha çok faydalanmasının önünün açılması gerektiğini kaydetti

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkan Yardımcısı Murat Çalışkan, sahile plaj önerisini gündeme getirdi. Adnan Menderes Bulvarı'nın doğu girişindeki Hilton Oteli'nden başlayarak merkez Mezitli ilçesindeki Soli'ye kadar olan bölümün tamamının park olduğunu anımsatan Çalışkan, bu parkın oluşabilmesi için denizin kayalarla doldurulduğunu ifade etti. Çalışkan, "Parkın önünün kumsala dönüştürülmesi hem Mersin'i eski dokusuna kavuşturacak hem de denizin nefes almasını sağlayacaktır" dedi.

DENETİMLER ARTMALI
Mersin'de artık denizin nefes alamamaya başladığına, açıklardaki denizin rengi ile kıyı şeridinin renginin farklı olduğuna dikkat çeken Çalışkan, "Sahil şeridine dökülen taşların açığa taşınması ile alt tabakada yer alan kumlar süzgeç görevi görecek ve denizin temizlenmesine de katkı sağlayacaktır. Ardından denizlerde denetimlerin artırılması ile birlikte gemilerin açıklarda atıklarını boşaltmasının önüne geçilip, arıtma tesislerinin de etkisiyle birlikte şehir içinde sahillerde halkın denize girmesine imkan doğacaktır. Mersin'e görsel açıdan da büyük bir üstünlük sağlayacak bu projenin hayata geçirilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

SAHİLE VURAN DALGA SESİ
Mersin'in sahillerine tekrar kavuşmasını istediklerini vurgulayan Çalışkan, ardından çeşitli aralıklarla beach oluşturulup kiraya verilerek kente ekonomik bir girdi sağlanabileceğine de işaret etti. Bu sayede Mersin halkının ya da gelecek turistlerin kent içinde denize girebileceğini, arkadaki parkta yürüyüşünü yapabileceğini belirten Çalışkan, "Kentte yaşayan kişiler olarak sahile vuran dalga seslerini özledik" dedi. Yapılacak bu uygulamanın sahil şeridinde yer alan restoranlara, çay bahçelerine ve evlere ekonomik değer katacağını da kaydeden Çalışkan, bunun İspanya'da da örnekleri bulunduğunu ve kentin sahil şeridindeki evlerin büyük bir bölümünün bir süre sonra butik otellere dönüşmeye başladığını bildirdi. Turizm kenti Mersin'de de bu projenin büyük önem taşıyacağına inandığını sözlerine ekleyen Murat Çalışkan, kente yön veren kurum ve kuruluş yöneticilerinin, şehrin geleceği adına elini taşın altına koyması gerektiğine dikkat çekti. Çalışkan, "Mersin'de bulunan deniz ve sahil birçok ilimizde yok. Antalya ile yarışmak yerine kumsallarımızın inşaatlara boğulmasının önüne geçmeliyiz" dedi. Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi'nin hayata geçmesi için girişimlerin daha da artırılması gerektiğini savunan Çalışkan "Bu bölgede uygulanacak 'Hilal Oteller' ile farklı bir konsept sağlanır ve turizmin bu ayağını şehrimize taşıyabiliriz. Hatta bu bölgede açılacak otellere tüm hizmetlerinde vergi muafiyeti sağlayarak adeta Turizm Serbest Bölgesi oluşturulabilir" diye konuştu.

TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMAK
Gerek turizm adına gerekse lojistik ve diğer sektörler adına Çukurova Havalimanı'nın bir an önce faaliyete geçmesi gerektiğinin altını çizen MTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Çalışkan "Her kim bu şehirde ekmek yiyip havasını soluyorsa çocuklarının geleceği için bu kente katkı sağlamak zorundadır. Bu sadece Mersin için geçerli değil tüm şehirlerde böyle olmalıdır. Bu sayede 2023 hedefine ulaşılabilir. Bu konunun mücadelesini her platformda vereceğim" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalışkan: Sahillerimiz plaja dönüştürülmeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN