Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık turizminin merkezi Antalya

Giriş Tarihi: 7.5.2017
Sağlık turizminin merkezi Antalya

Antalya sağlık turizmini hızla geliştiriyor. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 7 ülkeden 100 yabancı hasta nakil için başvurdu

Organ nakillerinde Türkiye hatta dünyanın yıldızı konumunda olan Antalya'nın en genç organ nakli merkezi ilklere imza atmaya devam ediyor. İlk organ naklini 6 Ocak 2016'da gerçekleştiren merkez, 14 ayda 3'ü canlıdan olmak üzere toplam 15 böbrek nakli gerçekleştirdi. Bugüne kadar 5 hastaya da karaciğer nakli yapan merkez hastanedeki yeni yerine taşındı. 6'sı tek, 6'sı çift yataklı olmak üzere 18 yatağa ulaşan serviste nakil olan hastalar günlük olağan hayatlarına devam ediyor.

STANDARTLARIN ÜSTÜNDE
Sağlık turizmi için girişimlerde de bulunan hastane, yabancı hastalardan da ilgi görmeye başladı. Hastaneye şimdiye kadar İsrail, Özbekistan, Hindistan, Azarbeycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Rusya'dan 100'ün üstünde hasta, böbrek ve karaciğer nakli için başvurdu. Önümüzdeki aylarda etik kurulun onay vermesi ile yabancı hastalara nakiller başlayacak. Organ Nakli Merkezi Mesul Müdürü Opr. Dr. Tuğrul Çakır, merkezlerinin her türlü donanım ve alt yapı olarak dünya standartlarının üstünde olduğunu söyledi.

5 YILDIZLI OTEL KONFORU
Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkezi yeni yerinde 5 yıldızlı otel konforunu aratmıyor. Son teknoloji cihazların yanı sıra modern serviste, doktorundan hemşerisine herkes hastaların en kısa sürede iyileşip sağlıklı yaşantısına dönmesi için çabalıyor. Nakil olmuş hastaların takibini de yapan serviste her şey hastaların konforu için düşünülmüş. Organ Nakli Merkezi doktorlarından Doç. Dr. Metin Sarıkaya nefroloji servisinde 3 bin hastanın takibini yaptıklarını söyledi. Böbrek kapasitesi yüzde 15'in altına düşen hastayı organ nakli bekleme sırasına aldıklarını belirten Doç. Dr. Sarıkaya, "Organ nakli listesine aldığımız hastalarımız için birinci önceliğimiz kadavradan nakil olmaları. Bu mümkün değilse canlıdan nakli öneriyoruz" diye konuştu.

22 BİN KİŞİ BÖBREK NAKLİ BEKLİYOR
Sağlık Bakanlığı rakamlarına göre Türkiye'de 22 bin 146 kişi böbrek nakli bekliyor. 2 bin 223 kişi ise karaciğer bekleme sırasında. Kornea bekleyenlerin sayısı ise 2 bin 934 kişi. Türkiye'de 623 kişi kalp, 265 kişi pankreas, 51 kişi akciğer, 5 kişi ise bağırsak bekleme sırasında.

DONÖRDEN BAĞIŞ ORANI YÜZDE 5
Türkiye'de 2015 yılında beyin ölümü gerçekleşen bin 969 kişinin sadece 472 kişinin organları bağışlandı. Türkiye'de nüfusa göre donör ortalaması ise yüzde 5 civarında. Avrupa'da bu rakam yüzde 70'leri aşmış durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizminin merkezi Antalya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN