'in GDO'lu kumpasına darbe vuruldu

Paralel Yapı'ya yönelik Mersin merkezli operasyondan Paralel Yapı'nın "GDO kumpası" çıktı. 17-25 Aralık öncesi ilk darbe girişiminin belgelerine SABAH ulaştı

Giriş Tarihi: 2.6.2015 09:23 Güncelleme Tarihi: 2.6.2015 09:37
Fethullah Gülen'in GDO'lu kumpasına darbe vuruldu

Mersin merkezli 53 kişinin gözaltına alındığı operasyonun Paralel Yapı'nın 2013'te yürüttüğü '' adlı soruşturma nedeniyle yapıldığı ortaya çıktı. SABAH yürütülen o soruşturmanın detaylarına ulaştı.

KOD ADI 'GDO OPERASYONU'
SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı belgelere göre dünkü operasyon, Nisan 2013'te yürütülen "GDO Operasyonu" ile ilgili. 17 Aralık sürecinden önceye denk gelen operasyonla hükümete yönelik ilk "darbe girişimi" denemesi gerçekleştirildi. Soruşturmayla işadamları ve siyasilerin tutuklanması ve medya aracılığıyla algı operasyonu planlandı. Bu planlar ise AK Parti'den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan işadamı Mahmut Arslan'ın şikâyeti üzerine açılan dava ile ortaya çıktı.

İLK KUMPAS DENEMESİ
Paralel Yapı'nın GDO Operasyonu Nisan 2013'te başlatıldı. Soruşturma ilk kez 17 Aralık sürecinden dört buçuk ay kadar önce 30 Temmuz 2013'te Taraf'ta haber oldu. Taraf Gazetesi yazarı imzalı haberde 'Başbakanı üç bakan yanılttı' başlığıyla yayımlandı. Haberde 'Savcılık Tarafından GDO'lu pirinç skandalıyla ilgili soruşturulan AKP'li iş adamı Mahmut Arslan'ı kurtarmak için üç bakan devreye girmiş', 'Üç bakanın aracılığıyla Başbakan'ın uçağına binen Arslan', 'Aydın Doğan kuru gıda işine girmek istiyor. Rakiplerini bertaraf etmek için GDO'yu kullanıyor' diyerek Erdoğan'ı ikna etti' ifadeleri yer alıyordu.

BARANSU MAHKÛM OLDU
Ancak, AK Parti'den Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan işadamı Mahmut Arslan'ın, avukatı Murat Altındere aracılığıyla haberleri yargıya taşıması büyük kumpasın ortaya çıkmasına neden oldu. Arslan, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na 2014/16262 numaralı suç duyurusuyla Mehmet Baransu hakkında şikâyetçi oldu. Mersin 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada ise Baransu suçlu bulundu.

BİLGİ NOTLARI KUMPASI BELGELEDİ
Dava temyiz aşamasındayken Baransu temyiz dilekçesinde haberin kaynağına dayanak oluşturması için mahkemeye gizli istihbari belgeler sundu. Belgelerin içinde, 2013'te Arslan'ı da hedef alan 'GDO Operasyonu'na dair gizli bilgi notları da yer alıyordu. O gizli bilgiler üzerine Arslan, 2014/16262 soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulununca kirli kumpas da deşifre oldu.

53 POLİS GÖZALTINDA
Mersin merkezli operasyon kapsamında dün gerçekleştirilen operasyonda 19 ilde 53 emniyet görevlisi gözaltına alındı. Şüphelilerin, "Terör örgütü kurmak, yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, hükümetin işleyişini kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetme" suçlarından gözaltına alındığı öğrenildi Gözaltına alınanlar arasında emniyet müdürlerinin yanı sıra, komiser, şube müdürü ve polis memurları da bulunuyor. Ankara, İstanbul, Çorum, Antalya, Adana, Denizli, Eskişehir, Diyarbakır, Hatay, Kahramanmaraş, Kayseri, Muğla, Samsun, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van ve Kilis'te yakalanan şüpheliler de Mersin'e gönderildi. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

'KASIM AYINA YETİŞTİRİLEBİLİR'
'GDO Operasyonu' planlarının yer aldığı belgelerde 17-25 Aralık sürecinde olduğu gibi hükümet üyelerini ve hükümete yakın işadamlarını cezaevine atmak için yapılmış planın detayları yer alıyordu. Belgelerden birinde "Operasyon Kasım ayına (2013) yetiştirilebilir. Tutuklama sayısı az çıkabilir. Operasyonla (...) tarım politikamızın dışa bağımlılığını vurgulayabiliriz" cümleleri yer alıyordu.

'PENSİLVANYA'YA DA GÖNDERİLDİ'
PDY'nin gizli belgesine göre operasyonun PR boyutu da kurgulandı. Belgede suçlamalarla ilgili "Müthiş bir PR yapılabilir" ifadesi yer aldı. Paralel Yapı'nın hazırladığı bilgi notlarının Pensilvanya'ya da gönderildiği anlaşıldı. 'GDO Operasyonu'nda söz konusu raporların sahte olduğu ortaya çıkmış ve hazırlayan Mustafa Kolukırık'ın, İTÜ tarafından bilirkişi olarak görevlendirilmeksizin PDY talimatıyla rapor hazırladığı anlaşılmıştı.

RİZE'DE DİNLEME OPERASYONU
Eski Rize Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü M.Ş.M. ve komiser V.A.'nın da aralarında bulunduğu 5 emniyet mensubu AK Parti il yönetim kurulu üyeleri ile MHP ve BBP il ve ilçe başkanlarının da aralarında bulunduğu bazı kişileri usulsüz dinledikleri iddiasıyla gözaltına alındı. Erzurum Adliyesi'ne getirilen şüphelilerden biri savcılıkta, 4'ü ise tutuklanmaları istemiyle çıkarıldıkları mahkemede "adli kontrol" ve "yurtdışı çıkış yasağı" şartıyla serbest kaldı.

BİZE ULAŞIN
ARKADAŞINA GÖNDER
Fethullah Gülen'in GDO'lu kumpasına darbe vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz