Gergefte işleniyor

Giriş Tarihi: 4.1.2013
Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde sürdürülen Meslek Edindirme Kursları (BELMEK) kapsamında 6 bölgede el nakışı dersleri veriliyor. Altındağ, Çankaya, Sincan, Keçiören, Yenimahalle ve Çayyolu'ndaki kurslarda bu yıl 597 kadın eğiti görerek, bu geleneksel sanata sahip çıkıyor.

ÖZENLE İNCELENİYOR
Çoğunlukla çeyiz amaçlı yapılan işler, her biri sanat eseri değerinde nakışlar, kasnaklarda ya da gergefte özenle işleniyor. En basiti günde 2-3 saatlik bir emekle 1 ayda yapılan örtülerin fiyatı 300 TL'den başlıyor. Kursiyerler ve öğretmenler sık sık düzenledikleri gezilerle bölgesel kumaş örneklerini, nakışları, iplikleri, renkleri inceliyor.

SANDIKTAN ÇIKIYOR

El Nakışı Rehber Öğretmeni Ayşe Özdemir, kursiyerlerin nakış öğrenirken aynı zamanda terapi yaptıklarına da dikkat çekti. Öğretmen Yasemin Konca ise "Ortaya çıkan her üründe 100 yıllar sonrasına eser bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Çok eski sandıklarından çıkan el nakışlarını tekrar çalışıp gelecek tarihimize emanet ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gergefte işleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN