Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mamak Çöplüğü dünyaya örnek

Büyükşehir Belediyesi'nin Mamak Çöplüğü'nde uyguladığı Ankara Katı Atık Projesi, farklı ülkelere örnek olarak gösteriliyor

Giriş Tarihi: 30.1.2013
Mamak Çöplüğü, bölgede oluşan kötü imajı silmekle kalmadı, öncelikle Türkiye'deki birçok şehre örnek oldu. Büyükşehir Belediyesi'nin bölgede uyguladığı "Ankara Katı Atık Projesi" şimdi de dünyanın dört bir yanına model olarak gösteriliyor.

ÜST DÜZEY TEKNOLOJİ&NBSP
Invest Trading Consulting Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, Dünya Bankası ve Birleşmiş Milletler Örgütü'nün bölgede çekilen proje görüntülerini değerlendirerek, birçok ülkeye örnek olarak dağıttığını söyledi. Kantur, Mamak Çöplüğü'nde uygulanan proje kapsamında teknolojinin üst düzeyde kullanıldığını belirterek, şöyle konuştu:

HORMONSUZ ÜRÜN YETİŞİYOR
"Burada toplam 38.6 megawat/saat elektrik enerjisi üretiliyor. Çöpler geri kazanılıyor. Tesiste günde ortalama bin ton hafriyat atığı kırılarak sınıflandırılıyor. Özel dizayn edilen serada hormonsuz domates ile çilek yetiştiriliyor. Alanda orkide üretimine de başlandı. Ayrıca kontrol dışı oluşan gazlar çevreye zarar vermeden elektrik enerjisine dönüştürülerek bertaraf ediliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mamak Çöplüğü dünyaya örnek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN