Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hattuşa'nın asırlık fotoromanı sergide

Hititler'in başkenti Hattuşa'da 106 yıldır devam eden kazıların öyküsü, daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış fotoğraflarla Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde (ÇSM) sergilenecek

MÖ.2 bin yıllarında Orta Anadolu'da büyük bir imparatorluk kuran Hititler'in başkenti Hattuşa'da bir asrı aşkın süredir devam eden kazılarda çekilen fotoğraflar, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ile İstanbul Alman Arkeoloji Enstitüsü'nün ortaklaşa hazırladığı "Hattuşa'da 106 Yıl" sergisinde arkeoloji meraklılarıyla buluşacak. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'ndeki sergi 2 Şubat'tan itibaren ziyaret edilebilecek.

ARŞİVLER TARANDI

Serginin bilimsel ve görsel danışmanlığı, Alman Arkeoloji Enstitüsü'nden eski Boğazköy Kazı Başkanı Jurgen Seeher ile Ayşe Baykal Seeher ve Hattuşa'nın şimdiki Kazı Başkanı Andreas Schachner tarafından yapıldı. Yaklaşık bir yıl önce tüm dünyadaki arşiv taramasıyla başlayan sergi, 1906'dan 2012 yılına kadar Hititler'in başkenti Hattuşa'da yapılan arkeolojik kazıların dönemlerine göre adeta tarihsel, etnografik ve sosyolojik bir fotoromanını ortaya koyuyor.

26 ŞUBAT'A KADAR AÇIK

Bütün dünyadaki Alman Arkeoloji Entitüsü ve üniversite arşivlerinden toplanan 1500 fotoğraf ve filmin içinden seçilmiş 300 orijinal fotoğraf sergide yer alıyor. Hitit kazılarının öykü fotoğrafların yer aldığı sergi, 26 Şubat'a kadar açık kalacak.

ADI 1839'DA DUYULDU
HİTİTLER'İN adı ilk kez 1834 yılında Anadolu'ya gelen Fransız Charles Texier'in 1839 yılında yayımladığı araştırma ve gravürlerden öğrenildi. Daha sonra birçok gezgin ve bilim insanı bu bölgeye gelerek araştırmalar yaptı. Bu araştırmalar sonucunda elde edilen buluntular, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'da yeni kurulan Müze-i Hümayun'a getiriliyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hattuşa'nın asırlık fotoromanı sergide
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN