Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadın sağlıkçılar şiddet mağduru

Giriş Tarihi: 17.2.2013

Yapılan çalışma kadın sağlıkçılara yönelik şiddetin boyutlarını gözler önüne serdi. Türkiye'de kadın sağlıkçıların yüzde 30'u şiddete maruz kalıyor

Türk Nöroloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, kadın sağlıkçıların da şiddete uğradığını belirterek, isyan etti. Şiddet olaylarının ürkütücü boyuta geldiğine dikkat çeken Öztürk, "Sadece ocak ayında 13 ilde 18 kadın öldürüldü. Türkiye'de sağlık alanında her gün en az 21 şiddet vakası yaşanıyor. Doktorların yüzde 78'i şiddete maruz kalıyor" dedi.

5 BİNE YAKIN OLAY

Sağlıkçıya şiddetin Türkiye gerçeklerinden biri olduğunu dile getiren Öztürk, "Sağlık Bakanlığı Beyaz Kod Birimi'ne 7 ayda 5 bine yakın şiddet olayı bildirildi. Sağlık alanında günde en az 21 vaka yaşanıyor. Toplam 4 bin 688 vakanın 3 bin 190'ı sözel, bin 498'ini fiziksel şiddet oluşturdu. Şiddetin yüzde 56'sı ise hekimlere yapıldı" diye konuştu.

FİZİKSEL ŞİDDET

Türk Sağlık-Sen'in araştırmasına göre de sağlık çalışanlarının 3'te 1'i sözlü ve fiziksel şiddete uğradı. Doktorların yüzde 47'si bir kaç kez, yüzde 9'u sayısını hatırlayamadığı kadar, hemşirelerin yüzde 30'u bir kaç defa, yüzde 9'u sayısını hatırlayamadığı kadar, sağlık teknikeri/ teknisyenlerin ise yüzde 30'u bir kaç kez şiddet gördü. Kadın sağlıkçılar, erkeklere göre daha çok şiddete uğradı. Erkeklerin yüzde 29'u, kadınların da yüzde 30'u bir kaç defa şiddete maruz kaldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın sağlıkçılar şiddet mağduru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN