Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ankara çok canlı ve sosyal bir şehir'

Pakistan Büyükelçisi Muhammad Haroon Shaukat, Ankara'da 1.5 yıldır görev yaptığını belirterek "Burası çok canlı bir şehir" dedi

Başkent'te düzenlenen resepsiyonlara ve etkinliklere katılmaya özen gösteren Pakistan Büyükelçisi Muhammad Haroon Shaukat, Ankara'da 1.5 yıldır görev yaptığını söyledi. Türkiye'de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatan Shaukat, Ankara'nın canlı ve sosyal bir yaşamı olduğunu söyledi. Büyükelçi, "Yabancıların Türk kültürüyle tanışabileceği en iyi yer Ankara" diye konuştu. "

SEVGİ VE YAKINLIK ÖNEMLİ"

Diplomatik kariyerine 1980'lerde başlayan Shaukat, ilk geldiği ülkelerden biri arasında Türkiye'nin olduğunu söyledi. Büyükelçi, "Bende de olduğu gibi her Pakistanlı'nın Türkiye ve Türk insanına karşı doğal bir sevgisi ve yakınlığı var. Bu sevgi ve yakınlık iki ülkenin kuruluşundan önce de vardı. Gelecek nesiller boyunca da sürmesini temenni ediyorum" dedi.

KARDEŞLİK VURGUSU
Ankara'dan övgüyle bahseden Büyükelçi Muhammad Haroon "Ankara, dünyadaki diğer bütün başkentler gibi bir diplomatın isteyebileceği tüm olanaklara sahip. Ankara'yı, Pakistan'ın başkenti İslamabad'la eşit tutuyorum. Ankara ve İslamabad'ın kardeş şehirler olduğunu da belirtmek isterim" diyerek, düşüncelerini ifade etti.

"TURİSTİK YERLERİ GEZİYORUZ"
Ankara'da diplomatik faaliyetlerin dışında hafta sonları ailesiyle vakit geçirmeye özen gösterdiğini vurgulayan Shaukat, "Kentin tarihi ve turistik bölgelerini fırsat buldukça geziyoruz. Ülkeye ait yemekleri tattığımda kebap, köfte ve levrek ızgara yemeyi tercih ediyorum" dedi.

ORTAK BAĞ MÜSLÜMANLIK
Türkiye ve Pakistan arasında en temel benzerliğin Müslümanlık olduğunu söyleyen Muhammad Haroon Shaukat, "İnançlarımız ve temel insanı değerlerimiz bence iki ülke arasındaki en büyük benzerlik. Ben de kökleşmiş manevi bağları bulunan iki ülke arasında büyükelçilik yapmaktan dolayı gururlu ve mutluyum" dedi.

POTANSİYEL ARTMALI

Gelecekte Türkiye ve Pakistan arasındaki ticari ilişkilerin daha iyi olacağından umut duyduğunu belirten Pakistan Büyükelçisi, şöyle konuştu: "Ticari alanda daha somut işbirliği yapılmalı. Bunun için Türk dostlarımla yakın çalışacağım. Ticari bağlarımızı hızlandırmak için hava, demiryolu ve karayolu ulaşımı gibi iletişim bağlantılarını güçlendirmek, kilit önem taşımakta. Pakistan'ın doğalgaz, kömür ve hidroelektrik potansiyeli gibi bol olan doğal kaynakları daha fazla araştırılmalı"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ankara çok canlı ve sosyal bir şehir'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN