80 gün prim ödeyin emekli olun

Engelli yurttaşlarımızın hayata tutunmasını sağlayan mevzuat var. Maalesef bu mevzuat farklı kurumlarca farklı, farklı uyguma yapınca mağdur sayısı da artıyor. Adem Tuncer BEDAŞ'ta engelli statüsünde raportör. Özelleştirme mağduru olmuş soruyor: Bizler TEDAŞ'ta çalışan kapsamdışı personeliz. Kadromuz itibariyle ne memur olabiliyoruz ne de işçi. Şimdi, TEDAŞ ve dolayısı ile Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 22.04.2004 gün ve 2004/22 sayılı kararı ile özelleştirme kapsamına alındı. Biz engelliler 'ihtiyaç fazlası' nedeniyle başka kurumlara yerleştirilemiyoruz. Durumumuz ne olacak?

ÖZELLEŞTİRME MAĞDURU ENGELLİYE ÇİFTE TAZMİNAT
Değerli okurum. Engellilerin istihdam fakiri olduğu aşikar. Zaten zar zor iş bulabiliyor. Bulduğu işi de kaptırmamak için bin takla atıyor. Ama ağzıyla kuş tutsalar yine de adam yerine konulmuyorlar. Sorunuza gelince. Her çalışan gibi sizin de iş akdiniz feshedilebilir. Ancak diğerlerine göre durumunuz farklı. 5398 sayılı Kanun'a göre, özelleştirme nedeniyle işten atılmanızdan dolayı iki misli kıdem tazminatı alırsınız. İş kaybı tazminatı ödenmesi için Türkiye İş Kurumu'na başvurun. Sonuç alamazsanız İş Mahkemesi'ne dava açın. Yardım için Engelli Hakları Uzmanı Av. Turgay Özcan'ı (0542) 543 18 01 nolu telefondan arayıp bilgi alabilirsiniz.

YÜZDE 44'E 17 YIL
21.08.1994'te engelli kadrosundan işe başladım. 4 bin günüm var. Yüzde 44 vergi indirimli raporumla emeklilik sürem nedir?
Kasım Tütüncü
1994 ile 5.8.1997 arasında işe başlayan yüzde 40-49 arası üçüncü derece sakatlar 17 yılı doldurup, 3 bin 920 gün prim ödediklerinde emekli olur. Buna göre, sizin yıl olarak sıkıntınız yok. 80 gün daha prim ödediğinizde emekli olursunuz.

***
Erken emeklilikte yaş sınırı yok
Yüzde 55.2 sakatlık raporum var. 1997'de sigortalı oldum. Şu an 3 bin 400 gün prim ödedim. Söylentilere göre yaş sınırına takılır mıyım? Ayten Sucu
Her söylentiye inanmayın. Yüzde 40 ve üzeri çalışanlar, aranan şartları doldurduklarında yaşa takılmadan emekli olur. Buna göre emeklilik şartlarınız tamam. Elinizde vergi indirim belgeniz varsa SGK'ya başvurup emekli olabilirsiniz.
***
Yüzde 40 barajını aşmak çok zor
Yüzde 62 "sürekli" ibareli raporum var. Vergi indirimi için vergi dairesine müracaat ettim. Yetkililer, "yeniden rapor almanız şart" dediler. Gönderdikleri hastane yine yüzde 62'lik oran verdi. Ankara bu oranımı yüzde 28'e düşürdü. Şimdi ne vergi indiriminden ne de emeklilik hakkından yararlanabiliyorum. Ne yapmam gerekiyor? M. Ali Dönmez
Değerli okurum. Üzülmeyin. Elinizdeki raporla malulen emekli olursunuz. SGK malullük servisine başvurup işlemlerinizi başlatın. Ayrıca Maliye vergi indirimi için yeni rapor isteyemez. İsterse de vermeyin. Çünkü, mevzuat açık... 6 Aralık 2010'da 27787 (Mükerrer) sayı ile Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Kurulu Rapor Yönetmeliği'nde "sürekli sakatlığı olanların yeni rapor almasına gerek yok" diyor. Düşük oran için il sağlık müdürlüğüne itiraz edin.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80 gün prim ödeyin emekli olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN