Türkiye'nin en iyi haber sitesi

50 yıllık bekar odaları

Yıllara meydana okuyan tarihi Pilavoğlu Han, evsiz ve topraksız kalmış, yoksul insanlarla dolu

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Başkent'te hayata tutunamayanların bir araya gelip, yaşamak için bir amaç buldukları Pilavoğlu Han'da yarım asırdır kiracı olarak kalan kimsesizler yaşıyor. İlk adı Ali Paşa olan Ankara'nın iki kapılı ve en büyük tarihi hanı, yurdun her yanından gelen yorgun bedenlere ev sahipliği yapıyor. Giriş katı işyeri, üst katları misafirler için ayrılan 14 odalı handa, daimi 7 kişi misafir kalıyor. Ancak bu sayı, zaman zaman 30'a kadar yükseliyor.

ORTAK KADER

Birbirinden farklı fakat ortak bir kaderi paylaşan han misafirlerinden kimi 30 kimi 50 yıla yakın süredir tarihi mekanda konaklıyor. Tarihi hanın yarım asırlık konuklarından bazıları yitirdiği sevdiğini bazısı da bırakıp giden ailesiyle ilginç hayat hikayelerini paylaşıyor. Hanın işletmecisi Mustafa Koçer, handa konaklayanların ortak kaderinin yoksulluk olduğunu ve bu kişileri tarihi handa sembolik ücretlerle ağırladıklarını söyledi.

KONAKLAMA 1-2 LİRA

Misafirlerden sadece 7 lira konaklama bedeli aldığını belirten Koçer, "Olandan alınıyor, olmayanın duası alınıyor. İnsanları hayata bağlamak için bazen bir bazen iki lira para alıyoruz. Çünkü hiç ücret almasak kendilerini tamamen bırakıp hayattan kopacaklar. Bunu engellemek için küçük de olsa onlar için bir amaç bir gaye oluşturmaya gayret ediyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 yıllık bekar odaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN